Każdego roku na świecie sprzedawanych jest około 40 milionów osób
Handel ludźmi to trzecie źródło dochodów dla organizacji przestępczych, zaraz po handlu bronią i handlu narkotykami. Celem handlarzy jest eksploatacja drugiego człowieka w postaci przymusowej pracy i prostytucji.
Kampania „Wolni-niewolni” rozpocznie się w Diecezji Kaliskiej 30 lipca w ustanowiony przez ONZ Światowy Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi, a zakończy 18 października w Europejski Dzień Walki z Handlem Ludźmi.
To może dotknąć każdego z nas – tak o handlu ludźmi mówi dyrektor Sekcji Polskiej Pomocy Kościołowi w Potrzebie ks. prof. Waldemar Cisło.
– To chodzi o to, żeby uświadomić ludziom, jak wiele osób na świecie dotyka niewolnictwo. To są ofiary, między innymi, przestępstw seksualnych. To co jest takie bardzo dramatyczne, to jest to, że dotyczy najczęściej najsłabszych – dzieci i kobiet. Są sprzedawane jako niewolnice seksualne, do pracy niewolniczej, a dzieci do kopalni. Część z tych osób to są również mężczyźni. My, czyli Kościół w Potrzebie wraz z fundacją HAART KENYA. chcemy uwrażliwić ludzi na to, co się dzieje – tłumaczy profesor.
Należy o tym mówić także w kontekście wojny w Ukrainie.
– Na granicach zdarzały się procedery, że próbowano porywać kobiety i wywozić do domów publicznych w Niemczech. Pojawiali się pedofile z różnych krajów. Ten temat trzeba przekazywać do świadomości publicznej, żeby też uwrażliwiać, i samych uchodźców i inne osoby, które nie są świadome – podkreśla ks. Cisło.
Kampania zostanie zainaugurowana w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.
– Tam będzie modlitwa. Diecezja Kaliska, która się włączyła w to wcześniej, miała taką piękną akcję. Powiązaną z tą kampanią. Zbierała pieniądze na zakup maszyn do szycia dla kobiet, które były ofiarami przestępstw i gwałtów w Republice Środkowo-Afrykańskiej. W ten sposób pomogliśmy tym kobietom wyjść z tego procederu prostytucji. Dzięki temu, że miały maszyny i ukończyły kursy mogły same zarabiać na swoje życie – dodaje duchowny.
Kampania „Wolni-niewolni” rozpocznie się w Diecezji Kaliskiej 30 lipca w ustanowiony przez ONZ Światowy Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi, a zakończy 18 października w Europejski Dzień Walki z Handlem Ludźmi.
Jakub Panak