Kard. Nycz: modlimy się za Polskę wpatrzeni w Dobrego Pasterza
Msza święta w intencji Ojczyzny w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela była pierwszym akcentem tegorocznych obchodów Narodowego Święta Trzeciego Maja. Przypada ono w rocznicę uchwalenia przez Sejm Czteroletni w 1791 roku Konstytucji 3 Maja, będącej pierwszą konstytucją w Europie.
Eucharystii przewodniczył metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz. Uczestniczyli w niej m.in.: prezydent Andrzej Duda z małżonką, premier oraz przedstawiciele władz państwowych i wojska.
Kardynał Kazimierz Nycz przypomniał w homilii, że dziś w Kościele obchodzona jest także Niedziela Dobrego Pasterza.
– Dobrze się więc skład, że dziś 3. maja, w święto narodowe i kościelne zarazem, modlimy się za naszą ojczyznę, Polskę wpatrzeni w Jezusa Chrystusa Dobrego Pasterza – powiedział kardynał Kazimierz Nycz.
Metropolita warszawski zaznaczył, że okazją do modlitwy jest 229 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja, która – jak mówił „stała się fundamentem odnowy państwa, a przede wszystkim światłem na długie lata rozbiorów„. Okazją jest też – jak dodał kardynał – uroczystość Matki Bożej Królowej Polski, której obchody Kościół przeniósł na wczoraj.
Kardynał Kazimierz Nycz powiedział, że ojcowie Konstytucji 3 maja, którzy ją uchwalili, chcieli ją wprowadzić, kierować się nią, szanować ją, ale dane im było to tylko przez cztery lata. Metropolita warszawski podkreślił, że Konstytucja wydała swoje owoce w latach rozbiorów oraz 1918 roku, kiedy wywalczono wolną Polskę.
Kardynał Kazimierz Nycz podczas homilii mówił też, że Polska przeżywa teraz trudny i pełen udręki czas.
– W tej nadzwyczajnej sytuacji najważniejsza jest troska o każdego człowieka – o jego zdrowie, życie. Poczynając od osób najbardziej poszkodowanych, zarażonych, przezywających kwarantannę ogarniętych lękiem o przyszłość swoją i swoich najbliższych – powiedział kardynał Nycz. I dodał, że z wdzięcznością myślimy o osobach niosących pomoc chorym.
– Z wdzięcznością myślimy o lekarzach, pielęgniarkach, służbie zdrowia, służbach państwowych, dostarczających leki, środki dezynfekcyjne, żywność, o wolontariuszach i wszystkich, którzy służą, abyśmy w atmosferze solidarności pokonywali to trudne doświadczenie – powiedział metropolita warszawski.
Metropolita warszawski nawiązał do apelu Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski z 28 kwietnia tego roku. Kardynał Nycz powiedział, że w sprawie wyborów prezydenckich biskupi przypominają o „szczególnej, moralnej i politycznej odpowiedzialności, jaka spoczywa na wszystkich uczestnikach życia społecznego i politycznego”. „Zarówno do ludzi sprawujących władzę, jak i do opozycji, aby w tej nadzwyczajnej sytuacji wypracowali wspólne stanowisko dotyczące wyborów prezydenckich” – powiedział duchowny.
Kardynał Kazimierz Nycz przypomniał, że biskupi zachęcają do tego, aby w dialogu między stronami poszukiwać takich rozwiązań, które nie budziłyby wątpliwości prawnych i podejrzenia nie tylko o naruszenie obowiązującego ładu konstytucyjnego, ale i przyjętych w demokratycznym społeczeństwie zasad wolnych i uczciwych wyborów.
– By politycy szukali dobra wspólnego, którego wyrazem jest dziś zarówno życie, zdrowie i ład oraz społeczny byt Polaków, ale także szerokie społeczne zaufanie do wspólnie wypracowanych przez lata procedur demokratycznego państwa – dodał kardynał.
Z powodu wprowadzonych restrykcji związanych z epidemią koronawirusa w mszy świętej mogły uczestniczyć tylko osoby z zaproszeniami.
IAR