Kard. Nycz na Wielki Post: Bóg pierwszy wyciąga do nas rękę
„Człowiek wierzący zawsze ma powody, by szczerze pokutować” zaznaczył kard. Kazimierz Nycz. Metropolita warszawski przewodniczył Mszy Św. w Środę Popielcową w Świątyni Opatrzności Bożej. Była ona pierwszym wielkopostnym kościołem stacyjnym.
W homilii kard. Nycz zwrócił uwagę, że mimo różnych tłumaczeń, które towarzyszą człowiekowi w ciągu całego roku, w Środę Popielcową przyznaje się on do swojej słabości, grzeszności, do potrzeby i konieczności nawrócenia.
– Zawsze człowiek wierzący ma z czego nawracać się, ma powody, by szczerze pokutować. Przychodzimy, by zaczynając od uderzenia się we własne piersi przepraszać Boga za nasze słabości i grzechy, przeżywać prawdziwe nawrócenie się do Boga i na Boga, i prawdziwe pojednanie – mówił.
Jak dodał, inicjatywa – także w nawróceniu i pojednaniu – zawsze należy do Boga. To On pierwszy wyciąga rękę.
– Ta wyciągnięta ręka Pana Boga jest najbardziej widoczna w krzyżu Jezusa Chrystusa. Przyjdzie czas wielkanocny, kiedy zobaczymy Chrystusa Zmartwychwstałego w kapłańskiej szacie, jedynego Pośrednika między Bogiem i ludźmi (…) Zobaczymy rękę Boga, który zawsze jako pierwszy wyciąga ją do człowieka. Zobaczymy szczególny znak Bożej Opatrzności, opieki nad człowiekiem, nad światem i tego Bożego prowadzenia, za które przychodzimy podziękować Panu Bogu właśnie tu, do Świątyni Opatrzności Bożej – powiedział metropolita warszawski.
Duchowny zachęcił do rozpoczęcia 40-dniowego okresu Wielkiego Postu, aby w świetle, kiedy przyjdzie czas paschalny-wielkanocny spotkać się z Chrystusem Zmartwychwstałym.
– Wejdźmy na drogę nawrócenia, pokuty i pojednania po to, by (…) przejść i wiele razy przechodzić tę drogę, którą On przechodził: przez mękę i krzyż do zmartwychwstania. On nas przeprowadza i zaprasza na tę drogę, abyśmy ciągle powstawali z grzechów, żebyśmy cały czas zmartwychwstawali. Żeby Jego pascha, Jego przejście stawało się nieustannie naszą paschą, nas – ludzi wierzących i ufających Panu Jezusowi – tłumaczył kard. Kazimierz Nycz.
W Wielkim Poście warszawiacy uczestniczą w nabożeństwach stacyjnych w czterdziestu kościołach obu diecezji. Idea Wielkopostnych Kościołów Stacyjnych, gdzie każdy z nich jest „stacją” jednego dnia Wielkiego Postu – praktykowana jest w stolicy od 2015 roku.
Dziś (18 lutego) jest nim Parafia Bogurodzicy Maryi przy ul. Powstańców Śląskich w Archidiecezji Warszawskiej.
Homilia kard. Kazimierza Nycza:
Agata Pniewska