20 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Uchodźcy. Problem migracji wciąż dotyka ponad 80 milionów ludzi na całym świecie.
Kościół katolicki od lat zachęca do odpowiedzialności wobec braci migrantów. Papież Franciszek nawołuje wszystkich katolików do rzeczywistej pomocy osobom zmuszonym do ucieczki z krajów ogarniętych wojną i prześladowaniami. Obecnie największa liczba uchodźców pochodzi z Syrii, Wenezueli, Afganistanu, Sudanu Południowego i Birmy. Natomiast najwięcej migrantów przyjął bardzo mały kraj – Liban.
– To jest państwo wielkości polskiego woj. świętokrzyskiego w którym co szósta osoba jest uchodźcą. Prawie 1 mln to są Syryjczycy, prawie pół miliona to są Palestyńczycy, którzy jeszcze w latach 50-tych XX wieku tam się znaleźli. I dziś Liban pogrążony w kryzysie gospodarczym bardzo silnie tego zainteresowania potrzebuje – mówi rzecznik Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej Aleksandra Rutkowska.
Pomoc uchodźcom w różnych krajach świata musi odpowiadać na konkretne potrzeby – dodaje Aleksandra Rutkowska.
– Można włączyć się w szeroką pomoc uchodźcom, poprzez wsparcie edukacji, organizowanie schronień, poprzez opiekę medyczną. W Sudanie Płd. wspieramy centrum dożywiania, pomagamy dzieciom w Etiopii by dostawały podczas zajęć w szkołach chociaż jeden posiłek. To są konkretne punkty na mapie świata – dodaje rzecznik PCPM.
Światowy Dzień Uchodźcy obchodzony jest co roku 20 czerwca. Został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w roku 2000.
Rzecznik Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej Aleksandra Rutkowska:
Krzysztof Jędrasik