Jest Matką i Głową wszystkich Kościołów Miasta i Świata
9 listopada obchodzimy święto rocznicy poświęcenia Bazyliki Świętego Jana na Lateranie. Jest ona jedną z czterech bazylik większych Rzymu i kościołem katedralnym papieża. Jak głosi łacińska inskrypcja przed wejściem do świątyni: „omnium Urbis et Orbis ecclesiarum Mater et Caput” – Matką i Głową wszystkich Kościołów Miasta i Świata.
Jak mówi redemptorysta ks. prof. Witold Kawecki – świątynia jest znakiem jedności wierzących wokół Stolicy świętego Piotra, a jej nazwa pochodzi od nazwiska starożytnych posiadaczy tych ziem.
– Bazylika św. Jana powstała w miejscu, gdzie stał kiedyś pałac rodziny Lateranów. Należał on do żony cesarza Konstantyna. Dała ten pałac Kościołowi. Z czasem stała się pierwszym w obrębie murów miasta Rzymu kościołem biskupa Rzymu, czyli papieską katedrą. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że jest ona najważniejszym kościołem chrześcijańskim. Ważniejszym nawet niż Bazylika św. Piotra – dodaje duchowny.
To święto to okazja do zrozumienia znaczenia, jakie w życiu chrześcijańskim mają budynki sakralne.
– Wnioskiem, jaki płynie z dzisiejszego święta jest to, że w ten sposób Kościół chce powiedzieć, że wspominając rocznicę poświęcenia Bazyliki św. Jana na Lateranie, tak naprawdę chcemy uhonorować każdą katedrę biskupią, arcybiskupią i powiedzieć, że to jest nasz pierwszy kościół, nasza Matka. Chce powiedzieć nam, że każdy nasz kościół parafialny jest takim miejscem wspólnoty, spotykania człowieka z Panem Bogiem i że dla nas te kościoły są ważne, bo jest w nim Najświętszy Sakrament, to miejsce ciszy, spokoju, radości, spotkania z Bogiem – podkreśla ks. prof. Kawecki.
Święto do kalendarza liturgicznego weszło za sprawą papieża św. Piusa V, który umieścić je w mszale wydanym w 1570 roku.
BB.