Jest duchową córką św. Franciszka oraz patronką radia i telewizji
11 sierpnia Kościół katolicki obchodzi liturgiczne wspomnienie św. Klary z Asyżu. Włoska zakonnica żyła na przełomie XII i XIII wieku. Za przykładem Biedaczyny z Asyżu również postanowiła całkowicie poświęcić się Bogu.
Klara urodziła się 16 lipca 1194 roku w Asyżu. Pochodziła z zamożnej rodziny, jako córka Favaronego di Offreduccio i Ortolany. W młodości rodzice planowali wydać ją za mąż, ale Klara sprzeciwiła się temu planowi, chcąc odłożyć tę decyzję na później. W 1209 roku usłyszała o Franciszku z Asyżu i o jego poświęceniu się ubóstwu.
Około rok później dziewczyna w tajemnicy przed swoimi rodzicami spotkała się z Franciszkiem. W spotkaniu uczestniczyli także brat Filip oraz przyjaciółka Favarone. 18 marca 1212 roku Klara uczestniczyła we mszy świętej, a nocą postanowiła uciec z domu i przyłączyć się do Zakonu Braci Mniejszych. Udała się do Porcjunkuli pod Asyżem, gdzie Franciszek ściął jej włosy i nałożył habit z welonem. Następnie Klara złożyła śluby posłuszeństwa Franciszkowi.
– Bardzo wcześnie postanowiła żyć ubóstwem w nawiązaniu do charyzmatu świętego Franciszka. I wbrew rodzinie obrała życie zakonne, życie mnisze, życie modlitwy i pokuty. Z rąk świętego Franciszka otrzymała habit i welon zakonny. Potem do niej przyłączyła jej siostra św. Agnieszka – mówi o. Stanisław Tasiemski z Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Św. Klara jest m.in. patronką radia i telewizji. Łączy się z tym przeżycie mistyczne, którego doświadczyła.
– Jest Matką franciszkańskiego życia zakonnego, mniszego, ale jest także patronką telewizji. Legenda podaje, że kiedy już była bardzo słaba i chora, nie mogła uczestniczyć w Pasterce, ale miała łaskę widzenia i słyszenia Pasterki odprawiany w pobliskim kościele, z udziałem Franciszka i jego braci – wyjaśnia
Proces kanonizacyjny Klary rozpoczął papież Innocenty IV 18 października 1253 roku. Oficjalna bulla kanonizacyjna została promulgowana przez papieża Aleksandra IV 26 września 1255 roku w katedrze w Anagni. Papieski dokument, będący oficjalnym potwierdzeniem cnót i świętości życia Klary z Asyżu przedstawia w 25 paragrafach okres obejmujący lata od wstąpienia na drogę życia zakonnego, poprzez swoje lata spędzone za klauzurą, aż do chwili odejścia z tego świata. Bullę kończą opisy cudów, które zostały dokonane za przyczyną świętej zarówno za jej życia jak i w chwili śmierci.
Św. Klara jest patronką Asyżu, Florencji, klarysek, kapucynek, praczek, hafciarek i bieliźniarek, a także radia i telewizji. Wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest 11 sierpnia.
K.J.