Jednoczy ich św. Cecylia. Muzycy kościelni na Jasnej Górze

Jest obecna w tradycji Kościoła niemal od samego początku. Św. Cecylia z Rzymu jest jedną z najbardziej znanych postaci wczesnego chrześcijaństwa. Obecnie jest m.in. patronką muzyków, organistów i chórów. W sobotę, 18 listopada odbyła się Ogólnopolska Pielgrzymka Muzyków Kościelnych na Jasną Górę.
Św. Cecylia żyła w III wieku. Około roku 230 poniosła śmierć męczeńską. Ciało Cecylii odnaleziono w nienaruszonym stanie w 822 roku w katakumbach św. Kaliksta i przeniesiono je wówczas do bazyliki św. Cecylii na Zatybrzu. Została ona wybudowana w IV wieku w miejscu dawnego domu świętej.
Obecnie św. Cecylia jest uznawana m.in. za patronkę muzyków.
– Była podobno olśniewająco piękna. Ta uroda sprawiała, że wielu zabiegało o jej względy. Miała grać na organach wodnych dlatego jest patronką muzyków. Ale to co jest niezwykłe w opisie jej życia to wierność Chrystusowi – mówi o. Stanisław Tasiemski z Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Cecylia trafiła do kanonu świętych jako dziewica i męczennica.
– Najpierw nakłoniła swego małżonka, by przyjął chrzest, później też jego brata, ale także w małżeństwie żyła w czystości. Dlatego mówimy, że jest świętą dziewicą i męczennicą. I jej imię jest wymienianie również w Kanonie Rzymskim. To świadczy o tym jak bardzo jej osoba jest obecna w tradycji Kościoła niemal od samych początków – dodaje o. Tasiemski.
Wspomnienie liturgiczne św. Cecylii obchodzone jest w Kościele katolickim 22 listopada. Jednak już w sobotę, 18 listopada na Jasnej Górze odbyła się Ogólnopolska Pielgrzymka Muzyków Kościelnych, których św. Cecylia jest patronką.
W tym roku hasłem spotkania w Częstochowie były słowa: „Wierzę w jeden, święty, powszechny i apostolski Kościół”. Uczestnikami wydarzenia byli dyrygenci, organiści, chóry, zespoły wokalno-instrumentalne oraz wszyscy, którzy zaangażowani są w piękno liturgii poprzez muzykę i śpiew.
Pielgrzymi uczestniczyli we Mszy świętej, której przewodniczył bp Piotr Greger. Kolejnym punktem spotkania był koncert w wykonaniu chórów: „Stabat Mater” z sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej w Licheniu Starym i „Canto” z Zespołu Szkół Muzycznych im. Czesława Niemena we Włocławku.
Krzysztof Jędrasik