Jechał pod wpływem alkoholu. Teraz grozi mu więzienie
Na podwójnym gazie, bez uprawnień i z dziećmi w aucie. W niedzielę funkcjonariusze drogówki zatrzymali kierowcę Opla w Nowej Wsi. Badanie trzeźwości wykazało obecność alkoholu w organizmie kierującego.
– Policjanci z wyszkowskiej drogówki prowadzili kontrolę prędkości. W związku z tym zatrzymali do kontroli kierowcę Opla. Po przeprowadzeniu badania okazało się, że ma 2 promile alkoholu w organizmie – mówi młodszy aspirant Wioleta Szymanik, oficer prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Wyszkowie.
Policjanci ustalili ponadto, że 35 – letni kierowca nie posiada prawa jazdy. Wraz z nim samochodem podróżowały jego dzieci w wieku 6 i 9 lat oraz znajomy. Za jazdę pod wpływem alkoholu grozi mu kara pozbawienia wolności.
– Za swoje nieodpowiedzialne zachowanie odpowie przed sądem. Grozi mu do trzech lat pozbawienia wolności, sądowy zakaz kierowania pojazdami, a także wysoka kara finansowa. O sytuacji został poinformowany również Sąd Rodzinny, który zbada sytuację – dodaje młodszy aspirant Wioleta Szymanik.
Jak wynika z policyjnych statystyk z 2023 roku, każdego dnia mundurowi zatrzymują 255 nietrzeźwych kierowców. Mimo sankcji, kontroli i kampanii społecznych, problem jest wciąż obecny w polskim społeczeństwie.
– Odsetek pijanych kierowców zmniejszy się tylko pod wpływem świadomości społecznej oraz presji wywieranej na sprawców niebezpiecznych zachowań. Brak przyzwolenia na jazdę pod wpływem alkoholu musi być powszechny. Pamiętajmy, że taka osoba nie naraża tylko siebie, ale często także najbliższą rodzinę, znajomych i po prostu innych uczestników ruchu. Na podwójnym gazie kierowca nie może odpowiednio szybko zareagować na nagłe sytuacje, często traci panowanie nad pojazdem, ze względu na chaotyczne ruchy i brak koordynacji – podsumował Adam Bernard, dyrektor do spraw szkoleń na Torze Modlin.
Przypomnijmy, zgodnie z nowymi przepisami Kodeksu Karnego, które weszły w życie 14 marca, w przypadku osób prowadzących pod wpływem alkoholu, karą może być konfiskata samochodu lub przepadek kwoty jego wartości w dniu popełnienia przestępstwa. Kierowca, który prowadził na podwójnym gazie, nie jest właścicielem pojazdu, którym jechał, dlatego będzie zobowiązany do zapłaty równowartości opla. Dokładna kwota kary zostanie oszacowana na podstawie polisy.
Artur Chmielewski