Jakie są przyczyny powodzi? Wyjaśnia klimatolog
Obecna powódź spowodowała wielkie straty w kilku krajach Europy. Jej skutki boleśnie odczuwają także mieszkańcy południowej Polski. Jakie są przyczyny tak gwałtownych zjawisk pogodowych wyjaśnia w rozmowie z Radiem Warszawa klimatolog z Uniwersytetu Warszawskiego dr Kamil Leziak.
Przyczyny obecnej powodzi w Europie, która tak boleśnie dotknęła również Polskę wyjaśnia klimatolog dr Kamil Leziak z Uniwersytetu Warszawskiego. Jego zdaniem, kluczowy był specyficzny układ ciśnienia, który w ostatnich dniach zaistniał w rejonie Europy środkowej.
– Wszystkie powodzie, które zdarzały się w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat np. w 1997 roku czy 2010 roku one też były związane z przechodzeniem układu niskiego ciśnienia w taki specyficzny sposób nad Europą, że zawsze powodował duże powodzie zwłaszcza w Europie Środkowej. Natomiast duży wpływ na gwałtowną zmienność warunków przechodzących od suszy do powodzi mają zmiany klimatyczne – tłumaczy dr Kamil Leziak.
Podczas powodzi najtrudniejsza sytuacja występuje w dużych miastach – dodaje dr Kamil Leziak.
– Miasta są bardzo silnie zabetonowane. Mamy tam dużą powierzchnię nieprzepuszczalną. Wszelkiego rodzaju chodniki i jezdnie są obszarami przez które woda nie może przeniknąć. W związku z tym, jeśli woda przeniknie do wnętrza miasta mamy duży problem z pozbyciem się tej wody, dlatego że ta woda nie ma jak wsiąknąć w powierzchnię gruntu – dodaje klimatolog.
Negatywne skutki zmian klimatycznych będą się powtarzać – dodaje dr Kamil Leziak.
– Niestety w przyszłości, jeśli zmiany klimatu będą postępować tak jak postępują obecnie, możemy spodziewać się tego, że takich gwałtownych nieprzewidzianych zjawisk pogodowych, a także związanych z nimi tragicznych skutków dla ludności jak powodzie niestety będzie więcej – zaznacza klimatolog.
W ostatnich stu latach, największe powodzie w Polsce wystąpiły w roku 1924, 1979, 1982, a także w 1997 i 2010 roku.
Krzysztof Jędrasik