Jakie są przyczyny bezdomności i jak można pomagać?
Dzień Ludzi Bezdomnych to święto, którego inicjatorem był twórca Monaru i Ruchu Wychodzenia z Bezdomności, Marek Kotański.
Według statystyk podanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, najczęstszym powodem utraty dachu nad głową są poważne konflikty rodzinne. Wiele osób bezdomnych wskazuje jako powód uzależnienie. Na trzecim miejscu wśród grupy pytanych osób wskazano eksmisję.
W dzieło pomocy bezdomnym włącza się wiele organizacji, w tym Caritas Polska.
– Caritas udziela wszechstronnej pomocy osobom w kryzysie bezdomności, prowadząc szereg placówek, takich jak schroniska, jadłodajnie, łaźnie. Istnieje też wiele programów pomocowych, które prowadzimy. „Trochę ciepła dla bezdomnego” to jesienno-zimowa akcja realizowana od 2015 roku. Polega na dowożeniu gorącego posiłku, ciepłych koców, skarpet i śpiworów osobom bezdomnym, przebywającym w okresie zimowym poza schroniskami i noclegowniami. Patrole Straży Miejskiej w Warszawie docierają do znanych sobie miejsc, często trudno dostępnych, z termosami z zupą oraz innym zaopatrzeniem przygotowywanym przez Caritas Polska. Prowadzimy również uliczny patrol medyczny. To całoroczny projekt Caritas Polska, Straży Miejskiej m. st. Warszawy i Stowarzyszenia Lekarzy Nadziei, wzorowany na podobnie działających w większych miastach europejskich i amerykańskich – mówi Maciej Dubicki z Caritas Polska.
Wśród projektów prowadzonych przez Caritas znajdziemy też program „Bezdomni – damy radę”. Polega na pomocy osobom zdeterminowanym do wyjścia z bezdomności. Specjaliści zapewniają też wsparcie terapeutyczne.
– Byłem w ośrodku dla osób uzależnionych Monar. Tam spędziłem rok i teraz już kolejny rok jestem po wyjściu. Utrzymuję się, znalazłem mieszkanie, dobrze mi się układa. Bóg dał mi szansę na lepsze i godne życie. Teraz nie muszę martwić się o to, że będę musiał spać gdzieś pod mostem – powiedział Eryk, uczestnik programu „Bezdomni – damy radę!”.
Najwięcej osób bezdomnych możemy spotkać w województwie mazowieckim, bo aż 4 278, na drugim miejscu jest województwo śląskie z niewiele mniejszym wynikiem 4 255 osób.
Przypomnijmy, szukając pomocy dla osoby bezdomnej na terenie Warszawy, możemy kontaktować się między innymi ze Strażą Miejską pod numerem 986.
Artur Chmielewski