2023 rok był bogaty w wydarzenia kościelne. Najważniejszym z nich była pierwsza sesja Synodu Biskupów w Rzymie, znanego jako Synod o Synodalności. W jego pierwszych etapach brali udział także wierni świeccy z całego świata, zbierający się w grupach synodalnych powstających przy parafiach i kościelnych wspólnotach.
– To wciąż rozmowa o tym, jak być Kościołem słuchającym. Jak na razie mamy raport z pierwszej sesji Synodu, który będzie kontynuowany w roku 2024. W przyszłym roku będą opublikowane wnioski. Zdajemy sobie sprawę, że jest to w ogóle kwestia oblicza Kościoła i tego jaki jest Kościół – mówi ojciec Stanisław Tasiemski z Katolickiej Agencji Informacyjnej
Jednym z najgłośniejszych wydarzeń w polskim Kościele była beatyfikacja rodziny Ulmów. Została ona zamordowana podczas II wojny światowej za pomoc swoim sąsiadom narodowości żydowskiej. Była to pierwsza w historii Kościoła beatyfikacja całej rodziny. Pierwszy raz błogosławionym zostało ogłoszone dziecko, które zmarło w trakcie porodu.
– Ukazała bardzo istotną, prawdy historyczną o heroizmie ludzi. Cała rodzina była gotowa oddać swoje życie za swoich sąsiadów. Ta bardzo ludzka historia poruszyła szerokie kręgi: była przedstawiana w Rzymie i dotarła do Ojca Świętego – przypomniał ojciec Tasiemski.
Po raz kolejny, po pandemicznej przerwie odbyły się także Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie. Spotkanie setek tysięcy młodych z papieżem Franciszkiem odbyło się pod hasłem „Maryja wstała i poszła z pośpiechem”.
Dla polskiego Kościoła ważnym wydarzeniem był także konsystorz, podczas którego mianowano kardynałem metropolitę łódzkiego Grzegorza Rysia. To pierwszy kardynalski tytuł dla biskupa tej diecezji w historii.
A w nowy rok duszpasterski Kościół w Polsce wchodzi pod hasłem „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”.
Wojciech Dudkowski