Kościół w bardzo różny sposób udziela wsparcia kobietom w trudnej ciąży. O formach pomocy matkom z wadą letalną dziecka lub jego niepełnosprawnością, rozmawiali uczestnicy wtorkowej konferencji w siedzibie Episkopatu Polski w Warszawie.
Tematem spotkania w budynku Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie była pomoc jaką Kościół udziela kobietom będącym w ciąży niechcianej jak i kobietom, które nie chcą wychować dziecka, ale chcą ochronić to życie, a także kobietom będącym w trudnej ciąży np. z wadą letalną dziecka i ciążą zagrożoną, matkom dziecka niepełnosprawnego i kobietom samotnie wychowującym dzieci, będącym w trudnej sytuacji materialnej.
Liczne zgromadzenia zakonne oraz katolickie stowarzyszenia i fundacje prowadzą m.in. domy dla samotnych matek i kobiet w ciąży, które znajdują się w trudnej sytuacji życiowej. O formach pomocy takim kobietom mówiła na konferencji rzecznik Fundacji Małych Stópek Anna Piotrowska.
– W ciągu 12 lat oprócz tego, że codziennie odbieramy telefony, pomagamy kobietom w sytuacji kryzysowej, tak bardzo holistycznie. Udało nam się już stworzyć dwa domy, dwa miejsca w których kobiety mogą donosić ciąże, urodzić dziecko i zostać tak długo jak tego potrzebują, żeby zebrać myśli, żeby to swoje życie trochę wyprostować – mówiła Anna Piotrowska.
Siostry zakonne prowadzą m.in. placówki medyczne, które służą kobietom – mówiła na konferencji siostra Beata Zawiślak z Krajowej Rady Duszpasterstwa Kobiet.
– Jako bardzo różne zgromadzenia prowadzimy w Polsce około 30 dzieł związanych z opieką medyczną. To jest szpital, gabinety lekarskie, przychodnie, centra rehabilitacji czy hospicja. Coraz większa sieć powstaje też gabinetów psychologicznych czy psychoterapeutycznych. Współpracujemy również z Caritas – mówiła siostra Beata Zawiślak.
Kobiety w ciąży bardzo często potrzebują wsparcia psychologicznego – mówiła na spotkaniu prezes Fundacji „Evangelium Vitae” z Wrocławia, siostra Ewa Jędrzejak.
– Ten czas, kiedy kobieta jest w ciąży to niesamowita burza hormonów, okres bardzo trudny dla kobiety. I w jakiejkolwiek sytuacji, jeśli kobieta czuje się źle, potrzebuje pomocy, porozmawiania, to taka grupa wsparcia dla kobiet w ciąży jest jej oferowana właśnie przy naszej fundacji. Fachowcy, psychoterapeuci starają się w indywidualnych spotkaniach pomagać też kobietom doświadczającym stanów depresyjnych po porodzie – podkreśliła siostra Jędrzejak.
Organizatorem konferencji była Katolicka Agencja Informacyjna. Podczas spotkania przedstawiono raport Agencji, który ukazuje skalę pomocy, na jaką kobiety w trudnej ciąży mogą liczyć ze strony Kościoła w Polsce oraz instytucji chrześcijańskich.
Poniżej cała konferencja:
Krzysztof Jędrasik