
Dziś przypada 82. rocznica wybuchu II wojny światowej. O 1 września 1939 roku, który rozpoczął najtragiczniejszy w dziejach świata konflikt zbrojny mówił na antenie Radia Warszawa minister urzędu ds. kombatantów i osób represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.
– Polska była pierwszym krajem na świecie, który trafnie zdiagnozował narodowy socjalizm niemiecki i rosyjski komunizm. Byliśmy pierwsi, którzy przeciwstawili się – straceńczo nieco – obu tym zbrodniczym totalitaryzmom. Ponadto byliśmy w roku 1939 krajem, który walczył samotnie. I wreszcie ponieśliśmy największe straty jako państwo, w trakcie trwania II wojny światowej. Musimy o tym pamiętać i musimy o tym przypominać – powiedział Jan Józef Kasprzyk.
Minister Kasprzyk odniósł się również do tematu reparacji wojennych. Przyznał, że temat nie jest zamknięty.
– Państwo Polskie od kilku lat ten temat podnosi i podnosić będzie, dlatego że nigdy władze niepodległego Państwa Polskiego nie zrzekły się odszkodowań i reparacji wojennych ze strony Niemiec. Straty polskie podczas II wojny światowej, wojny obronnej ‘39r., obłędnej polityki edukacyjnej niemieckiej, w wyniku planowanych zniszczeń, myślę tu chociażby o Warszawie były ogromne. Trzeba pamiętać, że zniszczenia powstały nie tylko w wyniku walk powstańczych, ale przede wszystkim po powstaniu warszawskim, kiedy wypalano budynek po budynku, wysadzano budynki właśnie przez Niemców. Dlatego też ten temat w agendzie rozmów międzynarodowych musi być podejmowany, ponieważ nigdy nie został zamknięty przez władze niepodległej Polski, które mają mandat, wynikający z wyborów demokratycznych – dodał min. Jan Józef Kasprzyk.
II wojna światowa objęła zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Zmobilizowano ponad 110 milionów żołnierzy z 61 państw. W trakcie trwania konfliktu zginęło ponad 60 milionów ludzi, z czego dwie trzecie to cywile. Niemcy mordowali część ludności w obozach zagłady. W największym z nich, Auschwitz-Birkenau, zginęło ponad co najmniej milion 100 tysięcy osób.
Cała rozmowa red. Ewy Pietrzak z min. Janem Józefem Kasprzykiem:
Karolina Stachacz-Bartosik