
25 czerwca o godz. 11 sprzed budynku Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej wyruszył Bieg do Palmir. Uczestnicy pokonają trasę liczącą ok. 36 km. Zakończenie imprezy około godziny 15.00 w Palmirach na Cmentarzu Wojskowym.
W uroczystościach na cmentarzu w Palmirach weźmie udział premier Mateusz Morawiecki. Czwarta edycja biegu upamiętni tragiczną śmierć ikony lekkoatletyki – Janusza Kusocińskiego, który w czasie II wojny światowej współpracował z polskim podziemiem.
– Myślę, że ważna jest taka personalizacja naszych narodowych bohaterów. Janusz Kusociński jak najbardziej do tego biegu pasuje, bowiem to polski olimpijczyk, polski złoty medalista okresu międzywojennego. Zdobył złoty medal w Los Angeles w biegu na 10 tys. metrów. Był też srebrnym medalistą pierwszych mistrzostw Europy na dystansie 5 tys. metrów. Wielokrotny mistrz i rekordzista Polski. W 1931 roku został wybrany najlepszym sportowcem w plebiscycie Przegląd Sportowy. We wrześniu 1939 roku sam zgłosił się do wojska, aby bronić kraju – mówi Szymon Malinowski.
Jest on także symbolem ofiar nazistowskiej akcji AB, która przebiegała w porozumieniu i koordynacji ze Związkiem Radzieckim. Palmiry to miejsce, w którym został zamordowany.
Aresztowany przez Gestapo w bramie swojego domu, przetrzymywany i torturowany – próbowano wymusić na nim zeznania. Został wywieziony do Palmir i tam go rozstrzelano, a wraz z nim m.in.: Maciej Rataj – marszałek Sejmu w II Rzeczypospolitej, Tomasz Stankiewicz – kolarz, wicemistrz olimpijski, Mieczysław Niedziałkowski – członek ponadpartyjnego Komitetu Obywatelskiego przy Dowództwie Obrony Warszawy, Feliks Żuber – lekkoatleta, olimpijczyk. Janusz Kusociński jest dla nas takim spersonalizowanym bohaterem, który symbolizuje wszystkie ofiary zaplanowanej i przemyślanej akcji likwidacji polskiej inteligencji w czasie II wojny światowej.
Udział w biegu jest bezpłatny. Zapisy i dodatkowe informacje na stronie wydarzenia. Uczestnicy mogą zgłaszać się na punkt startowy od godz. 9.30 do godz. 10.00. Organizator zapewni autokar, dla tych którzy nie będą w stanie przebiec całego dystansu oraz napoje w związku z prognozowanymi upałami.
Honorowy patronat nad biegiem objął Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki. Partnerem biegu jest Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna.
***
Janusz Kusociński urodził się i wychowywał w Ołtarzewie pod Warszawą, gdzie jego ojciec miał małe gospodarstwo rolne. Wieku 21 lat ukończył szkołę sadowniczo-rolną. Miał czwórkę rodzeństwa. Jego najstarszy brat zginął podczas I Wojny Światowej, drugi z braci w Wojnie Polsko-Bolszewickiej. W 1938 roku został absolwentem Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Po studiach pracował jak nauczyciel WF i trener, a także dziennikarz. Był m.in redaktorem naczelnym „Kuriera Sportowego”. W 1939 roku zgłosił się do wojska na ochotnika. Uczestniczył w obronie Warszawy, podczas której został dwukrotnie ranny. 28 września 1939 roku został odznaczony Krzyżem Walecznych.
Podczas okupacji pracował jako kelner w tzw. Gospodzie Sportowców, czyli Barze pod Kogutem, przy ul. Jasnej, gdzie dostarczał prasę podziemną. Należał do Organizacji Wojskowej „Wilki”. Wśród sportowców chciał zorganizować komórkę ZWZ. Aresztowany przez Gestapo w bramie domu 26 marca 1940 roku. Przetrzymywany i torturowany w więzieniu mokotowskim i na Szucha. W dniach 20–21 czerwca 1940 wywieziony w okolicę Palmir i tam rozstrzelany. Wraz z nim zginęli: Maciej Rataj – marszałek Sejmu w II Rzeczypospolitej, Tomasz Stankiewicz – kolarz, wicemistrz olimpijski, Mieczysław Niedziałkowski – członek ponadpartyjnego Komitetu Obywatelskiego przy Dowództwie Obrony Warszawy, Feliks Żuber – lekkoatleta, olimpijczyk.
Grób sportowca (II kwatera, mogiła XVII) został rozpoznany przez siostrę w październiku 1947 roku, ponieważ znaleziono przy nim figurkę św. Antoniego oraz grzebień, który dostał od siostry.
Cała wypowiedź Szymona Malinowskiego z Fundacji Życie:
Jakub Panak