
Dziś , w dniu imienin błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, w kościele pod wezwaniem świętego Stanisława Kostki na Żoliborzu, o godzinie 18:00 zostanie odprawiona msza św. w intencji kapelana „Solidarności”. Później, o 19:30 w Domu Amicus licealiści z Białej Podlaskiej z grupy „Atelie”wystawią spektakl „Ksiądz Jerzy Popiełuszko”. Sztuka ukazuje przesłuchanie kapłana przez SB. Patronem wydarzenia jest NSZZ Solidarność Regionu Mazowsze.
Pamięć o księdzu Jerzym, a także dniu jego imienin, przetrwała do dziś, również w bardzo symbolicznym wymiarze – mówił w programie Poranek z Radiem Warszawa, Paweł Kęska, rzecznik Sanktuarium pod wezwaniem błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki.
Jak świętowano imieniny ks. Jerzego?
– Są świętowane w latach osiemdziesiątych, 1983, 1984, były świętowane hucznie. W 1984 to już tysiące ludzi przychodziło do księdza Popiełuszki, tak, że on w ogóle nie nadążał się z nimi spotykać przez ten cały dzień. I kwiatów był ocean, są zdjęcia, gdzie jest cały pokój wypełniony kwiatami. Dlatego też i w tym roku, już tyle lat po śmierci , (ponad 41 będzie niedługo) jest akcja „Kwiaty dla księdza Jerzego”. Nie tylko dziś, ale do niedzieli, bo w niedzielę Msza za Ojczyznę, więc od dziś do niedzieli przynosimy kwiaty na grób księdza Popiełuszki -wyjaśniał.
Co to za akcja „Kwiaty dla ks. Jerzego” ?
Wierni mogą składać kwiaty przy grobie kapłana na terenie kościoła świętego Stanisława Kostki.
Kwiaty miłością ks. Jerzego
Wielką miłość do kwiatów ks. Jerzy wyniósł z domu – dodał Paweł Kęska.
– Pamiętam spotkanie z rodziną, kiedy siostra księdza Jerzego opowiadała, że on brał beziki, bo przed domem rosły beziki. Jako rekonstruktorzy zachodziliśmy w głowę, co to za beziki. Okazało się, że floksy . Floksy rosły przed domem i zawsze te floksy rwał kiedy były jakiekolwiek okazje. Zresztą jest jego sporo jego zdjęć z kwiatami.
Co łączy ks. Jerzego z Papieżem Franciszkiem?
Nauczanie i sposób działania polskiego kapłana, można porównać z pontyfikatem zmarłego papieża Franciszka. Choć żyli w innych czasach, rozumieli problemy społeczeństwa – zwrócił uwagę Paweł Kęska.
– Trzeba powiedzieć, że wiek XX już jest XXI, ale wiek XX, czy też końcówka XIX , to był w Kościele czas papieży społecznych. I zdecydowanie papież Franciszek był papieżem społecznym, chociaż to już XXI wiek, ale biednych wcale nie ubywa. Miał na tę biedę bardzo wysoką wrażliwość, też jako syn emigrantów, który świetnie znał ubóstwo i ciężką pracę. Dlatego też , tak bardzo się w los tych ludzi angażował, wbrew różnym prądom – wskazał rzecznik Sanktuarium pod wezwaniem błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki.
Właśnie to zaangażowanie łączy obie postacie z życia Kościoła . Ksiądz Popiełuszko w swoich czasach robił to samo w sensie przestrzeni społecznego zaangażowania w los biednych , pokrzywdzonych ludzi. I też oddał za to życie – podkreślił.
Przypomnijmy, po dzisiejszych obchodach , kolejne odbędą się w najbliższą niedzielę 27 kwietnia. Wtedy to o godz. 18:00, w kościele świętego Stanisława Kostki zostanie odprawiona Msza za Ojczyznę. Będzie jej przewodniczył ojciec Michał Legan.
Artur Chmielewski