Jesienne wieczory muzyki organowej i kameralnej to cykl, który chociaż pojawia się dopiero po raz trzeci, to już na stałe wpisał się w kulturalne kalendarium parafii i Żoliborza. Młodzi, pełni ambicji oraz wybitni i doświadczeni muzycy w kolejne niedziele października przygotowują ucztę muzyczną w kameralnym kościółku przy ul. Czarnieckiego 15 na malowniczym Żoliborzu Oficerskim. Tutaj, w atmosferze sacrum, przybyli słuchacze mają możliwość spotkania z kulturą na najwyższym poziomie. Każdy z koncertów to ok. 50 minut muzyki na żywo połączonej ze słowem o wykonawcach, utworach i kompozytorach.
Festiwal jest okazją do popularyzacji wartościowej (a nierzadko zupełnie nieznanej) muzyki sakralnej, daje możliwość kontaktu ze sztuką wszystkim (może zwłaszcza osobom, które nie mogą z różnych względów pozwolić sobie na wyjścia do sal koncertowych czy filharmonii). Jako ważny aspekt cyklu należy podkreślić próbę rozsmakowania szerszego grona uczestników coniedzielnych nabożeństw (koncerty są pomiędzy mszami wieczornymi) w różnego rodzaju muzyce sakralnej.
W tegorocznej III edycji festiwalu wystąpią nie tylko duety, jak to było dotychczas, ale także dwa zespoły wokalne: zespół muzyki dawnej oraz schola gregoriańska. Bogactwo repertuaru trzech pierwszych koncertów pozwoli szeroko spojrzeć na tradycyjny śpiew Kościoła, mistrzowskie aranżacje z dawnych kancjonałów oraz barokowe arie osnute nierzadko na tekstach liturgicznych. Ostatni koncert to duet instrumentalny – najczystsza muzyka bez słów.
Wstęp na wszystkie koncerty jest darmowy! Przy okazji koncertów prowadzona jest kwesta na budowę nowych organów piszczałkowych w kościele Dzieciątka Jezus.
PROGRAM KONCERTÓW:
– 4 października 2020 r. –
„Sakralne oblicze baroku”
- S. Bach, G. F. Haendel, arie starowłoskie
Sebastian Kuczyński – organy
Karol Wasilewski – baryton
– 11 października 2020 r. –
„Florete flores quasi lilium”
gregoriańskie śpiewy maryjne
Schola Cantorum Beati Vladislai
Piotr Ulrich – organy, magister chori
– 18 października 2020 r. –
„Ze staniąteckiego skarbca”
pieśni z kancjonałów ss. Benedyktynek w Staniątkach
Zespół wokalny Sonus nobilis
pod dyr. Katarzyny Brzozowskiej
Tadeusz Czechak – lutnia, lira korbowa
– 25 października 2020 r. –
„Wiek XIX w barwach strun”
- Spohra, J. Massenet, J.B. Cardon, F. Pollini
dr Anna Sikorzak-Olek – harfa
prof. Wojciech Szlachcikowski – skrzypce
Patronat medialny nad Festiwalem objęło Radio Warszawa.