Historyczne widowisko upamiętnia wielkich Polaków
Na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie 11 września zorganizowano „Orszak Dziejów”. Wydarzenie ukazuje najważniejsze postacie z polskiej historii od Mieszka I aż do Jana Pawła II.
To przemarsz królów i książąt, pisarzy i poetów, duchownych i świętych, a także odkrywców i naukowców zasłużonych dla naszej Ojczyzny.
– Wydarzenie rozpoczęło się na Krakowskim Przedmieściu przed pomnikiem kard. Stefana Wyszyńskiego. Orszak otwiera Mieszko I z Dobrawą. Kłaniają się oni przed pomnikiem kardynała, składają biało-czerwone róże i w rytmie muzyki ruszają w stronę Zamku Królewskiego. W tym orszaku idą postacie historyczne z wszystkich epok – mówi organizatorka „Orszaku Dziejów” Anna Murawska.
W przeddzień beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego, to właśnie Prymas Tysiąclecia jest ważną postacią tego orszaku. Na Placu Zamkowym zaplanowano m.in. spektakl na jego temat.
– Tam zaplanowano wielkie powitanie całej tysiącletniej historii Polski, krótki spektakl historyczny – cała historia Polski w pigułce, a następnie spektakl o kard. Wyszyńskim na podstawie jego nauczania. Zobaczymy fotografie Prymasa i usłyszymy jego głos. Będzie też okazja, aby zatańczyć poloneza. Chodzi o takie barwne, kolorowe zapoznanie się z naszą historia – dodaje Anna Murawska
„Orszak Dziejów” rozpoczął się o godz. 16.00 na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Widowisko teatralne pt. „Prymas Tysiąclecia” zaplanowano na godzinę 17. Od godziny 15 do 17 odbywa się „Rodzinna Gra Historyczna” na trasie przemarszu.
Organizatorami Orszaku Dziejów są: Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego oraz Uczniowski Klub Sportowy Żagle.
Krzysztof Jędrasik