Wkrótce na niebie będzie można obserwować wyjątkowy spektakl. Z tej okazji Centrum Nauki Kopernik organizuje noc spadających gwiazd. Wydarzenie odbędzie się 12 sierpnia o godzinie 20:00 przy Centrum Nauki Kopernik tuż przy Planetarium.
Noc spadających gwiazd to jedno z najbardziej oczekiwanych zjawisk astronomicznych roku. Zbliża się wielki deszcz Perseidów – mówi Katarzyna Nowicka z Centrum Nauki Kopernik.
– Jak co roku w sierpniu przechodzi ten szczególny moment, na który wszyscy czekamy, jeśli chodzi o obserwacje nieba. W nocy z dwunastego na trzynastego sierpnia przed nami maksimum roju Perseidów, czyli noc spadających gwiazd z Centrum Nauki Kopernik. Zapraszamy wszystkich do wspólnych obserwacji tego najpopularniejszego roju meteorów, bo Perseidów. W związku z tym, że są w lecie, to przyjemnie na nie patrzeć, bo jest jeszcze ciepło, a noce są już ciemne. Zyskały miano najbardziej znanych meteorów – dodaje Katarzyna Nowicka.
W planach mnóstwo atrakcji m.in. rozmowy, warsztaty i koncert Alch3mika.
– Zapraszamy pod Centrum Nauki Kopernik. Będziemy tam wspólnie obserwować niebo. Zaprosiliśmy ciekawych gości. Będziemy prowadzić rozmowy, oczywiście tylko audio, ponieważ wygasimy pobliskie światła, żeby obserwacje były bardziej efektywne, żeby można było jak najwięcej zobaczyć. Postaramy się, aby Warszawa była jak najbardziej dostosowana, zwłaszcza ten fragment Powiśla koło Centrum Nauki Kopernik. Będzie również muzyka, poprzedzimy obserwację koncertem, a o godzinie 21 rozpoczynam już regularne obserwacje – podkreśla Katarzyna Nowicka.
Jak się przygotować na oglądanie tych najbardziej znanych meteorów?
– Warto zabrać kocyk, coś do picia, wziąć coś na komary, gdyż owady ostatnio nam na Powiślu się rozprzestrzeniają dosyć szybko. Trzeba tylko wzrok skupić na niebie, ponieważ spadających gwiazd nie oglądamy przez teleskop, bo ciężko je uchwycić, ale teleskopy warto mieć, bo będziemy pokazywać planety i księżyc, więc będzie można podejść i sobie zerknąć również na niebo przez teleskop – zaznacza Katarzyna Nowicka.
Na wspólne oglądanie Perseidów może przyjść każdy. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
– Wydarzenie jest zupełnie bezpłatne, można dołączyć w dowolnym momencie. Startujemy z obserwacją o godzinie 21:00 i będziemy na pewno do północy. Na razie prognozy pogody zapowiadają optymistyczne warunki do obserwacji – dodaje Katarzyna Nowicka z Centrum Nauki Kopernik.
Astronomiczne widowisko odbędzie się na terenie zielonym Centrum Nauki Kopernik tuż przy Planetarium.
Bernadeta Bajor
Materiał zrealizowano dzięki zatrudnieniu reportera oraz sprzętowi zakupionemu w ramach dofinansowania Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.