To odpowiedź na potrzebę rodziców, którzy nie mogą odwiedzać grobu swojego zmarłego dziecka. Grób Dzieci Utraconych to symboliczne miejsce, które powstało na Starych Powązkach w Warszawie. Powstał z białego marmuru. Przedstawia anioła klęczącego nad dziecięcą kołyską.
– Ten pomnik i grób powstał ponieważ bardzo wiele osób przychodziło i pytało o podobne miejsce. Wychodząc na przeciw oczekiwaniom ludzi, którzy stracili swoje dzieci, postanowiliśmy sprawić aby takie miejsce istniało również na Starych Powązkach – mówi ksiądz Jacek Laskowski, proboszcz parafii świętego Karola Boromeusza, inicjator powstania monumentu.
Jak podkreśla kapłan w sytuacji tak tragicznej jak strata potomstwa, nie warto szukać słów, które ukoją ból.
– Jako duszpasterz staram się po prostu ofiarować swoją obecność, wysłuchać. To niewyobrażalne cierpienie, które wymaga wsparcia – dodał ksiądz Laskowski.
Podczas Dnia Zadusznego i kolejnych przy Grobie Dzieci Utraconych pojawiło się wiele zniczy. Pierwsze takie miejsce w Warszawie przyciągnęło wiele osób. Jak podkreśla kapłan na tablicy pojawią się imiona dzieci, które zmarły przedwcześnie. Rodzice, którzy chcieliby w ten sposób upamiętnić utracone potomstwo mogą zgłaszać się do parafii świętego Boromeusza przy Cmentarzu Powązkowskim. Podobne pomniki znajdują się na wielu nekropoliach w kraju.
Artur Chmielewski