
W najbliższą sobotę na ulicach Góry Kalwarii odegrane zostanie Misterium Męki Pańskiej.
Widzowie będą mogli podziwiać stroje, dekoracje i rekwizyty wykonane przez bractwo założone dla kultywowania duchowości pasyjnej.
O przygotowaniach do inscenizacji mówił w Poranku z Radiem Warszawa jej reżyser Łukasz Głodek.
-W zeszłą niedzielę mieliśmy ostatnią próbę z aktorami przed tzw. próbą generalną, która odbędzie się już w sobotę, w dniu występu w plenerze. Panowie nasi, którzy zajmują się dekoracjami i sprawami technicznymi, w ostatnią sobotę zbudowali już pierwszą scenę, scenę Golgoty. Następne będą powstawać sukcesywnie w czwartek i w piątek – wyjaśniał reżyser.
Ile lat liczy ta tradycja?

Obraz El Greco/wikipedia
Tradycja wspólnego przeżywania Drogi Krzyżowej została zapoczątkowana w Górze Kalwarii już w XVII wieku.
W tym roku włączone do inscenizacji zostały sceny, których jeszcze nie było:
Co w tym roku nowego?
-Naszą tradycją od paru lat jest to, że rozbudowujemy nasze ministerium i co roku staramy się dodać jakiś nowy element, jakąś nową scenę. W tym roku postanowiliśmy dorzucić scenę Ostatniej Wieczerzy, gdyż do tej pory nasze ministerium zaczynało się od sceny Ogrójca, więc w tym roku Ostatnia Wieczerza, i uroczyste obmycie nóg apostołom przez Chrystusa, a przede wszystkim pokazanie ustanowienia sakramentu Eucharystii -podkreślał.
Kiedy powstała idea duchowości pasyjnej?
Uczniowie Jezusa od dnia Zesłania Ducha Świętego głosili śmierć i zmartwychwstanie Pana Jezusa jako najważniejsze wydarzenie w dziejach świata.
Przez minione dwadzieścia wieków chrześcijaństwa różnie był kładziony akcent w mówieniu i przeżywaniu tego wydarzenia. „Gdyby Chrystus nie zmartwychwstał, próżna byłaby nasza wiara” – pisał św. Paweł.
Głoszenie śmierci Pana najpełniej dokonuje się we Mszy św. Z biegiem wieków rozwijała się duchowość pasyjna: nabożeństwo drogi krzyżowej, pasyjne pieśni i tradycja misteriów męki Pańskiej. Inscenizacją misteriów zajmują się najpierw miejskie organizacje cechowe, a od XIV wieku także specjalne bractwa męki Pańskiej.
Czym wyróżnia się Góra Kalwaria?
W XVII wieku w Rzeczypospolitej duchowość pasyjna znajduje przestrzenny wyraz w postaci miast – Kalwarii. W przeciągu 70 lat powstało ich aż sześć, a ostatnia Nowa Jerozolima, czyli Kalwaria Mazowsza, położona została wprost na planie krzyża, aby także poprzez układ zabudowy sakralno-mieszkaniowej kształtować pobożność pasyjną.
Jaki święty jest związany z tym miejscem?
W 1677 roku do zamieszkania i pracy duszpasterskiej w Nowej Jerozolimie (dziś Góra Kalwaria) zostaje zaproszony o. Stanisław Papczyński, założyciel raczkującego wtedy zakonu Niepokalanego Poczęcia NMP, czyli marianów. Szczególna „Krzyżowa historia jego życia” wyrzeźbiła w nim pasyjne spojrzenie na Jezusa i nadała sens jego osobistemu doświadczeniu cierpienia. O. Stanisław Papczyński jest od 2007 roku błogosławiony , a od 2016 roku wpisany w poczet świętych. Misteria Męki Pańskiej odbywające się w Górze Kalwarii znane są w całym kraju.
Tegoroczne Misterium rozpocznie się o godz. 15.00 na placu przed ratuszem.
D.K.