„W świetle Zmartwychwstałego nasze cierpienia się przemianiają”
W uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego papież Franciszek odprawił Mszę świętą w bazylice św. Piotra w Rzymie. Następnie udzielił uroczystego błogosławieństwa: „Urbi et Orbi”.
Podczas Eucharystii o godznie 10:00 Ojciec Święty nie wygłosił homilii. Po Ewangelii, wierni mieli czas na indywidualne rozważanie Słowa Bożego w ciszy. Papież przemówił do wiernych całego świata po mszy świętej. Była to refleksja przed dorocznym błogosławieństwem: „Urbi et Orbi”.
Franciszek zwrócił uwagę na najważniejsze problemy współczesnej ludzkości. Mówił między innymi o tych, którzy w ostatnim czasie przeżywają trudności materialne.
– Zmartwychwstały i Ukrzyżowany jest pocieszenim dla tych, którzy stracili pracę lub przeżywają poważne trudności ekonomiczne i są pozbawieni odpowiedniej opieki społecznej. Niech Pan zainspiruje działania władz publicznych, aby wszyscy a zwłaszcza rodziny najbardziej potrzebujące otrzymały niezbedną pomoc do zapewnienia odpowiednich warunków życia – mówił papież.
Franciszek zaznaczył, że w wielu częściach świata, przemoc wciąż jest dramatem, który niszczy społeczeństwa.
– Na świecie wciąż jest wiele wojen i zbyt wiele przemocy. Niech Pan, który jest naszym pokojem, pomoże nam przezwyciężać mentalność wojny. Niech sprawi, by jeńcy w konfliktach, zwłaszcza na wschodzie Ukrainy i w Górskim Karabachu mogli bezpiecznie powrócić do swoich rodzin – apelował Ojciec Święty.
Papież modlił się także o pokój w mieście, w którym Jezus umarł i Zmartwychwstał.
– Zmartwychwstanie w sposób naturalny prowadzi nas do Jerozolimy. Błagamy, aby Pan obdarzył ją pokojem i błogosławieństwem. Aby odpowiedziała na powołanie do bycia miejscem spotkania, gdzie wszyscy mogliby czuć sie braćmi. Gdzie Izraelczycy i Palestyńczycy odnależliby siłę w dialogu – dodał.
Papież zaznaczył, że dzieło Jezusa zmienia sposób patrzenia także na ludzkie dramaty:
– Pośród wielu trudności, które przeżywamy, nie możemy nigdy zapomnieć, że jesteśmy uzdrowieni ranami Chrystusa. W świetle Zmartwychwstałego nasze cierpienia przemianiają się. Tam gdzie była śmierć, jest obecnie życie. Przyjmując krzyż, Jezus nadał sens naszym cierpieniom. A dziś modlimy się, aby dobroczynne skutki tego uzdrowienia rozprzestrzeniły się na cały świat – mówił papież.
Następnie Franciszek udzielił mieszkańcom Rzymu i całemu światu uroczystego błogosławieństwa: „Urbi et Orbi”.
– Błogosławieństwa Boga wszechmogącego: Ojca, Syna i Ducha Świętego niech zstąpi na was i pozostanie na zawsze.
Krzysztof Jędrasik