„Przeżywajmy tajemnicę świętych obcowania z nadzieją, która rodzi się ze zmartwychwstania Pana naszego Jezusa Chrystusa” – powiedział Franciszek pozdrawiając pielgrzymów polskich podczas środowej audiencji ogólnej.
Oto słowa Ojca Świętego skierowane do Polaków:
„Serdecznie pozdrawiam polskich pielgrzymów. Drodzy bracia i siostry, zbliżamy się do uroczystości Wszystkich Świętych i do wspomnienia wszystkich wiernych zmarłych. Jak mówił św. Jan Paweł II, te dni „zachęcają nas, byśmy skierowali wzrok ku niebu, które jest celem naszej ziemskiej pielgrzymki. Tam oczekuje nas radosna wspólnota świętych. Tam spotkamy się z naszymi drogimi zmarłymi”, za których teraz zanosimy modlitwę. Przeżywajmy tajemnicę świętych obcowania z nadzieją, która rodzi się ze zmartwychwstania Pana naszego Jezusa Chrystusa. Z serca wam błogosławię.”
Podczas środowej audiencji udział więzili między innymi: nauczyciele i uczniowie z XVI Liceum Ogólnokształcącego im. Stefanii Sempołowskiej z Warszawy oraz grupy pielgrzymów z Biura Podróży Itaka z Opola.
Na zakończenie audiencji ogólnej, Ojciec Święty wezwał do pokojowego rozwiązania napięć społecznych w Iraku:
„Drodzy bracia i siostry, moje myśli kierują się do umiłowanego Iraku, gdzie manifestacyjne protesty, które miały miejsce w tym miesiącu spowodowały wiele ofiar śmiertelnych i rannych. Składając kondolencje ofiarom i wyrażając bliskość ich rodzinom oraz rannym, zachęcam władze do wysłuchania wołania ludności, która domaga się godnego i spokojnego życia. Apeluję do Irakijczyków, aby przy wsparciu wspólnoty międzynarodowej podążali drogą dialogu i pojednania oraz poszukiwali właściwych rozwiązań wyzwań i problemów kraju. Modlę się, aby tę udręczony lud mógł znaleźć pokój i stabilność po wielu latach wojny i przemocy a także wielkiego cierpienia.”
W miniony piątek w Bagdadzie i w kilku prowincjach na południu kraju, kontrolowanych przez szyitów miały miejsce demonstracje. Ich uczestnicy domagali się pracy, wody, elektryczności i bezpieczeństwa. Irakijczycy sprzeciwiają się korupcji rządzących, powszechnemu bezrobociu i zastojowi w ważnych inwestycjach. Życie straciło co w nich najmniej 27 osób.
KAI