Franciszek: rodzina może być modelem zrównoważonego zarządzania dobrami
Na znaczenie rodziny będącej odpowiedzią na wielkie wyzwanie współczesnego świata wskazał papież Franciszek dokonując podczas środowej audiencji ogólnej podsumowania swojej wizyty na Kubę, do USA i do ONZ.
Ojciec Święty podkreślił, że na Kubę pojechał jako misjonarz miłosierdzia. Bowiem Boże Miłosierdzie jest większe od jakiejkolwiek rany, jakiegokolwiek konfliktu czy ideologii.
Mogłem dzielić z Kubańczykami nadzieję na spełnienie przepowiedni świętego Jana Pawła II: aby Kuba otworzyła się na świat, a świat otworzył się na Kubę. Aby nie było więcej zamknięcia, eksploatacji ubóstwa, ale aby nastała wolność w godności – przyznał Franciszek.
Przypominając poszczególne odwiedzone miejsca papież zaznaczył, że punktem kulminacyjnym tej podróży było Światowe Spotkanie Rodzin w Filadelfii. Ojciec Święty stwierdził, iż rodzina jest odpowiedzią na wielkie wyzwanie naszego świata.
Rodzina jest odpowiedzią, ponieważ jest komórką takiego społeczeństwa, które równoważy wymiar osobisty i społeczny, a który jednocześnie może być modelem zrównoważonego zarządzania dobrami i zasobami stworzenia – powiedział papież.
Na zakończenie Ojciec Święty wyraził przekonanie, że nie jest przypadkiem, że świadectwo Światowego Spotkania Rodzin nadchodzi teraz ze Stanów Zjednoczonych Ameryki, z kraju, który w ubiegłym wieku osiągnął maksymalny rozwój gospodarczy i technologiczny, nie zapierając się swoich korzeni religijnych.
Jak zauważył: „obecnie właśnie te korzenie domagają się wyjścia od rodziny, aby przemyśleć i zmienić wzorzec rozwoju, dla dobra całej rodziny ludzkiej”.
fot. youtube.com/vatican