W Watykanie rozpoczęło się Specjalne Zgromadzenie Synodu Biskupów dla Amazonii. Towarzyszy mu hasło: „Amazonia nowe drogi dla Kościoła i ekologii integralnej”. Obrady potrwają do 27 października.
Podczas Mszy świętej otwierającej spotkanie, papież Franciszek mówił, że „daru się nie kupuje, nie wymienia się ani nie sprzedaje: otrzymuje się i ofiarowuje. Jeśli go sobie zawłaszczamy, jeśli postawimy siebie w centrum i nie pozostawimy w centrum tego daru, zamiast pasterzy stajemy się funkcjonariuszami”.
Aby być wiernymi naszemu powołaniu, naszej misji trzeba ożywić dar – Franciszek przypominał słowa św. Pawła:
„Św. Paweł przypomina nam, że aby być wiernymi naszemu powołaniu, naszej misji trzeba ożywić dar. Czasownik, który stosuje jest fascynujący: dosłownie ożywianie to „dawanie ogniu życia”. Otrzymany przez nas dar to ogień, to żarliwa miłość do Boga i naszych braci. Ogień sam się nie karmi, umiera, jeśli nie jest podtrzymywany przy życiu, gaśnie, jeśli pokrywa go popiół. Jeśli wszystko pozostanie takie, jakim jest, jeśli nasze dni wymierza hasło „zawsze tak było”, to dar zanika, przytłumiony popiołami strachu i troską o obronę status quo. Ale „w żadnym wypadku Kościół nie może się ograniczyć do duszpasterstwa, przeznaczonego dla tych, którzy już znają Ewangelię Chrystusa. Misyjny zapał jest wyraźną oznaką dojrzałości wspólnoty kościelnej”. Jezus nie przyszedł, aby przynieść wieczorną bryzę, lecz ogień na ziemię” – mówił papież.
Na koniec Ojciec Święty zaznaczył, żebyśmy spojrzeli razem na Jezusa Ukrzyżowanego, na Jego serce przebite dla nas.
Przed modlitwą „Anioł Pański” papież Franciszek komentował fragment niedzielnej Ewangelii. Mówił, że „morwa jest mocnym drzewem, dobrze zakorzenionym w ziemi i odpornym na wiatry. Jezus pragnie nam zatem uzmysłowić, że wiara, nawet niewielka, może mieć siłę, by wyrwać nawet morwę; a następnie przesadzić ją w morze, co jest jeszcze bardziej nieprawdopodobne – mówił papież Franciszek.
„Wiara porównywalna z ziarnkiem gorczycy jest wiarą, która nie jest pyszna i pewna siebie, ale która w swojej pokorze odczuwa wielką potrzebę Boga i, w swej małości, z całkowitym zaufaniem powierza się Jemu. Jest to wiara dająca nam umiejętność patrzenia z nadzieją na zmienne koleje życia, pomagającą nam zaakceptować także porażki i cierpienia, wiedząc, że zło nigdy nie ma ostatniego słowa” – wyjaśniał papież.
Niech Dziewica Maryja, która wychwalała Pana, ponieważ „wejrzał na uniżenie Służebnicy swojej, pomaga nam żyć wiarą w naszych wspólnotach w stylu pokornej i troskliwej służby – podkreślił na zakończenie Franciszek.
Papież zaapelował także o modlitwę w intencji Synodu dla Amazonii.
Po modlitwie „Anioł Pański” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa Ojciec Święty pozdrowił obecnych i nawiązał do zakończonej w bazylice św. Piotra Eucharystii, która rozpoczęła Specjalne Zgromadzenie Synodu Biskupów dla Regionu Amazonii.
„Dziękuję wszystkim pielgrzymom, którzy przybyli licznie z Włoch i wielu części świata. Pozdrawiam wiernych z Heidelbergu i z Rozłazina (Polska); uczniów z Dillingen (Niemcy) i Instytutu św. Alfonsa z Bella Vista (Argentyna).”
Życzę wszystkim dobrej niedzieli. I proszę, nie zapomnijcie o mnie w modlitwie. Smacznego obiadu i do zobaczenia! – tymi słowami Papież Franciszek zakończył swoje wystąpienie.
KAI