Franciszek: nie stawiajmy przeszkód dziełu Boga
– Ewangelizator nie może być przeszkodą w dziele stwórczym Boga, który pragnie, by wszyscy ludzie zostali zbawieni (1 Tm 2, 4), ale człowiekiem sprzyjającym spotkaniu serc z Panem – powiedział Ojciec Święty podczas audiencji ogólnej. Do Polaków Franciszek powiedział, że modli się za nich za wstawiennictwem Jana Pawła II.
Papież kontynuował cykl katechez na temat Dziejów Apostolskich i mówił o powszechności zbawienia ukazanej w dziele Piotra, który otrzymawszy wizję, włącza do wspólnoty chrześcijańskiej pogan nie należących do ludu Izraela.
Ojciec Święty powiedział:
„Ci, którzy zostali odrodzeni z wody i Ducha Świętego są wezwani do wyjścia ze swoich ograniczeń i otwarcia się na innych, do życia bliskością, tym stylem życia wspólnego, który przekształca każdą relację międzyosobową w doświadczenie braterstwa. Świadkiem tego procesu bratania się, który Duch chce zainicjować w dziejach, jest Piotr będący wraz z Pawłem bohaterem Dziejów Apostolskich.”
Ojciec Święty nawiązał również do wizji Księcia Apostołów, która mówiła mu, że obowiązujące w judaizmie kategorie czystości rytualnej straciły swą ważność w chrześcijaństwie, a Jezus Chrystus jest Panem wszystkich.
„Przez wstawiennictwo św. Jana Pawła II proszę Pana o obfite dary Ducha Świętego dla was wszystkich, dla waszych rodzin, wspólnot i dla całego Kościoła” – zapewnił papież pielgrzymów polskich podczas audiencji ogólnej.
Papież powiedział do Polaków:
„Serdecznie witam polskich pielgrzymów. Drodzy bracia i siostry, dziś wspominamy wybór kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Dziękujemy Panu za każde dobro, jakie dokonało się w Kościele, w świecie i w ludzkich sercach, przez jego słowa, czyny i świętość. Pamiętajmy, że jego wezwanie do otwarcia serc dla Chrystusa jest zawsze aktualne. Przez jego wstawiennictwo proszę Pana o obfite dary Ducha Świętego dla was wszystkich, dla waszych rodzin, wspólnot i dla całego Kościoła. Z serca wam błogosławię.”
W audiencji udział więzili między innymi pielgrzymi z Siedlec, Prażmowa, Kozienic, Myjomic, Buku, Sanoka, Rybnika, Poznania, Warszawy, Nowego Sącza oraz uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Polskiej przy Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej w Rzymie.
KAI