Franciszek: naród polski mocno zaufał Bogu, który kieruje losami narodów
O gotowość do przyjęcia ludzi uciekających od wojen i głodu zaapelował na Zamku Królewskim na Wawelu papież Franciszek. W przemówieniu do polskich władz oraz korpusu dyplomatycznego wyraził też uznanie dla Kościoła w naszym kraju za inicjatywy na rzecz pojednania polsko-niemieckiego i polsko-rosyjskiego.
Zaznaczając, że po raz pierwszy odwiedza Europę Środkowo-Wschodnią, papież wyraził radość, że rozpoczyna od Polski, której synem był święty Jan Paweł II – inicjator i promotor Światowych Dni Młodzieży.
Tłumaczenie:
(Cechą charakterystyczną narodu polskiego jest pamięć. Zawsze byłem pod wrażeniem żywego zmysłu historycznego papieża Jana Pawła II. Gdy mówił o narodach, wychodził od ich dziejów, aby podkreślić ich skarby humanizmu i duchowości.)
Papież zwrócił uwagę, że szlachetny naród polski mocno zaufał Bogu, który kieruje losami narodów a dzięki temu po burzach i ciemnościach odzyskał swą godność. Jednocześnie papież zachęcił do starań o to, by sprostać obecnym wyzwaniom, w tym także, jak się wyraził, złożonym zjawiskiem migracyjnym.
Tłumaczenie:
(Trzeba zidentyfikować przyczyny emigracji z Polski, ułatwiając powrót osobom, które chcą wrócić. Jednocześnie potrzebna jest gotowość przyjęcia ludzi uciekających od wojen i głodu; solidarność z osobami pozbawionymi swoich praw podstawowych, w tym do swobodnego i bezpiecznego wyznawania swojej wiary.)
Na zakończenie przemówienia wygłoszonego między innymi w obecności prezydenta RP, papież Franciszek zapewnił, że naród polski zawsze może liczyć na współpracę Kościoła katolickiego. Przypomniał, że zasady chrześcijańskie ukształtowały dzieje i tożsamość Polski.
Ojciec Święty przybył w środę do Polski w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie. Ponadto podczas wizyty apostolskiej do naszego kraju odwiedzi Jasną Górę i były niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz.
Franciszek powróci do Watykanu w niedzielę wieczorem.
fot. flickr.com/episkopatnews