To tam przyszli misjonarze zdobywają wiedzę, potrzebną do głoszenia Ewangelii na krańcach świata. Przy ulicy Byszewskiej w Warszawie działa Centrum Formacji Misyjnej. O jego działalności opowiadał w Poranku z Radiem Warszawa podczas Tygodnia Misyjnego ksiądz Eugeniusz Szyszka, dyrektor Centrum.
– To ewenement w Europie, że taka instytucja przygotowuje bezpośrednio księży, osoby konsekrowane, jak i wiernych świeckich do posługi misyjnej – wskazał.
Do rozpoczęcia posługi misjonarza, nie wystarczy jednak tylko przejście szkolenia. By się na nie dostać, potrzebne jest oficjalne powołanie przez biskupa lub przełożonego zakonnego.
– Centrum przygotowuje przede wszystkim przez wykłady misjologiczne, naukę języka oraz przekazanie wiedzy o medycynie tropikalnej, jak i inne zajęcia – wymienia dyrektor.
Misjonarzami nie zostają tylko duchowni i osoby konsekrowane, ale także wierni świeccy. Dzięki temu posługa może być pełniona na różnych polach.
– Możemy wspomagać te kraje w domenie medycznej, pedagogicznej, a nawet w pracach fizycznych. Księża misjonarze chętnie oczekują na przyjazd świeckich. To bardzo aktualna sprawa, jeżeli chodzi o przyszłość funkcjonowania Kościoła misyjnego – dodaje ksiądz Eugeniusz Szyszka.
Centrum Formacji Misyjnej działa już od 39 lat. Wyszkoliło wiele pokoleń misjonarzy.
– Formację przeszło około 1100 kapłanów, osób konsekrowanych i wiernych świeckich. W tym roku jest 15 osób – dwóch księży, dwie wierne świeckie i siostra zakonna. Tworzymy wspólnotę wszystkich stanów Ludu Bożego – podkreśla kapłan.
Do niedzieli 29 października trwa ogłoszony przez Papieża Franciszka Tydzień Misyjny. W tym roku towarzyszy mu hasło „Pałające serca, stopy w drodze”. To czas modlitwy oraz materialnego wsparcia wszystkich, którzy niosą Dobrą Nowinę w dalekie zakątki świata.
Cała rozmowa tutaj
Wojciech Dudkowski