„Nowoczesne technologie w służbie ewangelizacji”- to temat debaty, która odbyła się w ramach IV Europejskiego Festiwalu Schumana. Podjęto między innymi temat: czy nowoczesna technologia może pomóc w ewangelizacji i nauce Kościoła katolickiego?
Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ksiądz Paweł Rytel – Andrianik, pokreślił, że media wyszły naprzeciw potrzebom wiernych.
– Pokazała to na przykład frekwencja oglądalności Mszy świętej z Jasnej Góry, która wyniosła 2,5. miliona. Koronkę do Miłosierdzia Bożego w TVP3 oglądało milion sto tysięcy wiernych. To pokazuje, że ludzie tego potrzebują (…) Kościół to my wszyscy – mówił ks. Paweł Rytel – Andrianik.
Duchowny dodał, że niektóre media zaskoczyły odbiorców obecnością nabożeństw w swoich serwisach. Jak zaznaczył panelista, Mateusz Kaleta z Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, nowe technologie nie mogą w pełni zastąpić życia sakramentalnego, ale nowe media służą Kościołowi.
– Problemem może być to, że za bardzo się do nowych technologii przywiązaliśmy. Nowe technologie nie są czymś, czego powinniśmy się obawiać i lękać, lecz pomocą do jeszcze lepszego poznania Boga – wyjaśnił Mateusz Kaleta z WSKSiM.
Patronat nad IV Europejskim Festiwalem Schumana objął premier RP Mateusz Morawiecki.
IAR