Emilia i Karol Wojtyłowie. Pierwsza biografia rodziców papieża
Jan Paweł II nie byłby tym samym człowiekiem, gdyby nie dom, z którego pochodził. To duchowa postawa rodziców uformowała przyszłego świętego papieża. Jaki więc był dom św. Jana Pawła II? Kim byli jego rodzice? Jak żyli i dlaczego Kościół rozpoczął ich proces beatyfikacyjny? Na te pytania odpowiada Milena Kindziuk, autorka biografii rodziców papieża pt. „Emilia i Karol Wojtyłowie. Rodzice św. Jana Pawła II”. To niezwykła książka, która ukazuje się przy okazji 100. rocznicy urodzin papieża-Polaka.
Jan Paweł II często wspominał swój rodzinny dom. Nie raz opowiadał o swoim ojcu, najlepszym przyjacielu i wielkim nauczycielu wiary – pamiętał go, gdy w najtrudniejszych i najboleśniejszych momentach życia, klęczał nocą na kolanach i gorliwie modlił się do Pana Boga. Milena Kindziuk zebrała wzruszające historie i wspomnienia, związane z Karolem Wojtyłą seniorem, jego miłością do dzieci i walką o rodzinę. Jednym z najtrudniejszych doświadczeń, z jakim przyszło mu się zmierzyć, była śmierć jego małżonki, Emilii. Po tym tragicznym wydarzeniu ojciec Jana Pawła II zabrał go oraz brata Edmunda na szczególną pielgrzymkę, w trakcie której wskazał im nową matkę.
„Zorganizował im pielgrzymkę do sanktuarium maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej. Kiedy Lolkowi i Edmundowi zabrakło rodzonej matki, wskazał im inną Matkę – Maryję, aby powierzyli Jej swe cierpienie, modląc się i uczestnicząc w drodze krzyżowej na słynnych dróżkach kalwaryjskich. W ten sposób ukierunkował ich myślenie” – czytamy w książce „Emilia i Karol Wojtyłowie”.
100-lecie wielkiego papieża!
Milena Kindziuk we wciągającej biografii rodziców Jana Pawła II dotarła do wielu nieznanych wcześniej historii. Opierała się na wspomnieniach świadków ich życia i dokumentach, do których nie dotarli nawet wybitni biografowie papieża-Polaka. Jednym z bardziej wyjątkowych fragmentów książki jest opis wydarzeń związanych z porodem małego Karola. Za sprawą relacji z tamtych lat, odkrywamy wielką odwagę a wręcz heroizm matki papieża. Autorka książka dotarła m.in. do relacji ks. Jakuba Gila z Wadowic. „Kiedy w 1998 roku chodziłem po kolędzie, osiemdziesięciosześcioletnia wtedy mieszkanka Wadowic opowiadała mi, że pani Wojtyłowa była pełna obaw, gdy okazało się, że jej ciąża jest zagrożona i gdy lekarz zaproponował jej, by przerwała życie swojego poczętego dziecka. Ta pani podkreślała również, że to głęboka wiara nie pozwoliła Emilii podjąć decyzji o aborcji” – opowiada ks. Jakub z przejęciem.
Emilia w książce Mileny Kindziuk jawi nam się jako kobieta, która bezwzględnie zaufała Bożej Opatrzności. To osoba, która wielu matkom i żonom może służyć jako wzór dobrego życia. „Wojtyłowa rodziła, wsłuchując się w śpiew litanii ku czci Matki Bożej. Jakby Ktoś w górze w tym porodzie pomagał (…). Gdy położna położyła noworodka na piersiach matki, zobaczyła, że po policzkach Emilii płyną łzy, na twarzy zaś rysuje się uśmiech. Matka okazywała wzruszenie, ale także radość i szczęście, że zdarzył się cud. Bo i dziecko, i ona żyją. Ponadto zamiast zapowiadanego chorego, słabego dziecka urodziła zdrowego, silnego chłopca. Niemożliwe stało się możliwe” – czytamy w książce „Emilia i Karol Wojtyłowie”.
Zobaczyć, jak żyli
Biografia rodziców Jana Pawła II daje nam wielką szansę wzięcia udziału w życiu rodzinnym Wojtyłów. Dzięki licznym relacjom i świetnym opisom autorki, przenosimy się w przeszłość, do domu Emilii i Karola. Dowiadujemy się także, jak nasz wielki papież wzrastał do świętości. Czym się interesowali rodzice papieża? Jak mocno byli zaangażowani w życie lokalnego Kościoła? Jak wyglądała ich codzienność? „Ślady matki Papieża, mocno rozrzucone, odnajduję miejscach, w których mieszkała: w Krakowie, Hranicach na Morawach, Bielsku‑Białej, Wadowicach” – opisuje swoje drobiazgowe śledztwo Milena Kindziuk. Dotarcie często do tylko szczątków wspomnień, naprowadzało autorkę na coraz to nowe fakty związane z życiem rodziców Jana Pawła II. Dzięki zebraniu relacji wadowiczan, odkryła m.in. jaki lekarz podjął się prowadzenia porodu matki papieża, Emilii. „Jak wynika z ustnych relacji kilku wtajemniczonych w całą sprawę mieszkańców Wadowic, Emilia razem z Karolem udała się więc do doktora Tauba na wizytę, do prywatnego gabinetu lekarskiego w budynku przy ulicy Lwowskiej. Doktor Taub potwierdził, że istnieje ryzyko powikłań przy porodzie, ze śmiercią Emilii włącznie” – czytamy. Dowiadujemy się także o nieznanych do teraz szczegółach narodzin siostry papieża.
Tajemnicza Emilia
O ile Karol Wojtyła senior był często opisywany i pokazywany w licznych filmach biograficznych papieża-Polaka, o tyle bardziej zagadkowa jest postać Emilii. Powszechnie uważa się na przykład, że została ona pochowana w Wadowicach, a następnie przeniesiona do mogiły na krakowskim cmentarzu na Rakowicach. Jak dowodzi Milena Kindziuk w biografii rodziców papieża, w Wadowicach ciało matki papieża tak naprawdę nigdy nie spoczywało. „Na podstawie akt parafialnych oraz dokumentów znajdujących się w Zarządzie Cmentarzy Komunalnych w Krakowie udało mi się też ustalić, że Emilia Wojtyłowa została pochowana od razu w Krakowie, a nie w Wadowicach – jak są przekonani mieszkańcy tego miasta. Co więcej, na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie odnalazłam… dwa nagrobki matki Papieża (sic!): jeden z roku 1929, a drugi z 1934, kiedy to została ona ekshumowana i przeniesiona do nowego grobowca. Ekshumowano też ciała rodziców Emilii, Marii i Feliksa Kaczorowskich oraz jej syna Edmunda” – czytamy w książce „Emilia i Karol Wojtyłowie”.
Pierwsza na świecie biografia rodziców papieża, pozwala nam lepiej poznać rodziców Karola Wojtyły, którzy niebawem zostaną wyniesieni na ołtarze. Czy ich przepełnione wiarą życie sprawi, że staną się oni patronami rodzin? Książka Mileny Kindziuk może okazać się ważnym przełomem w upowszechnianiu kultu Emilia i Karola Wojtyłów.
Radio Warszawa objęło patronat nad publikacją.