
15 października od 1988 roku obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Dziecka Utraconego. To dzień szczególnej pamięci o dzieciach zmarłych przed narodzinami i o ich rodzinach. W Polsce jest obchodzony od 17 lat i ma na celu uwrażliwienie społeczeństwa oraz zmianę stereotypów w podejściu do straty dziecka.
– To wyjątkowy dzień – powiedział na antenie Radia Warszawa ks. Wojciech Szychowski. Jest to moment pamięci o najmłodszych zmarłych i okazja do zwrócenia uwagi na problemy, z jakimi borykają się rodzice przedwcześnie zmarłych dzieci.
– Data ustanowienia tego Dnia jest symboliczna – podkreślił ks. Wojciech Szychowski z Parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Warszawie na Wrzecionie.
– To jest bardzo ciekawa idea. Dlaczego jest on akurat 15 października? Nie dlatego, że jest jesień i liście spadają z drzew. To jest symboliczny dzień, licząc od 1 stycznia jest to przybliżony czas narodzin. Dzień Dziecka Utraconego jest dla rodzin, które straciły swoje dziecko i w szczególny sposób chcą wrócić do tego doświadczenia. Nie tylko z perspektywy płaczu, bólu czy cierpienia, ale też z perspektywy nadziei – powiedział ks. Wojciech Szychowski.
Jak podkreśla, nadzieja na ponowne spotkanie w niebie może być ukojeniem.
– Oczywiście, jeżeli ktoś potrzebuje sobie popłakać, posmucić i potęsknić, to nikt mu tego nie zabroni. W tym Dniu należy pamiętać o tym, że te dzieci są w niebie i na nas czekają – mówił ks. Wojciech Szychowski.
Jak mówi Małgorzata Mąsiorska-Bechler dzieląc się doświadczeniem poronienia dwojga dzieci, żałoba po stracie dziecka jest przeżyciem dla całej rodziny, nieocenioną ulgę przynosi wsparcie najbliższych oraz wiara.
W Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Życia w Warszawie o godz. 17:30 odprawiona zostanie Msza święta w intencji rodziców, którzy stracili swoje dzieci. Eucharystię poprzedzi modlitwa różańcowa o godz. 17.
W ramach Dnia Dziecka Utraconego przygotowano wiele spotkań, na instagramie portalu Poronienie.pl o 18.00 zaplanowano spotkanie i dyskusję z psychologiem, podczas której odpowie na pytania związane z poronieniem, czy śmiercią dziecka po urodzeniu.
W wielu kościołach odprawiane są Msze święte. W Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w krakowskich Łagiewnikach o 18.00 będzie sprawowana Msza św. dziękczynna za dar życia połączona z zawierzeniem zmarłych dzieci Bożemu Miłosierdziu. Zaplanowano adorację Najświętszego Sakramentu, podczas, której zostanie wykonany utwór „Jutrznia za Nienarodzonych” w wykonaniu Orkiestry i Chóru pod dyrekcją Pana Pawła Bębenka.
W Sanktuarium w Łagiewnikach istnieje Duszpasterstwo Rodziców Dzieci Utraconych. W każdy drugi piątek miesiąca sprawowana jest Msza św. w intencji rodziców i bliskich przeżywających żałobę.
Wypowiedź ks. Wojciecha Szychowskiego:
Jakub Panak, IAR