Dziś obchody w ramach 190. rocznicy Bitwy pod Olszynką Grochowską
W ramach przypadającej na 25 lutego 190. rocznicy Bitwy pod Olszynką Grochowską biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński w kościele pod wezwaniem Najczystszego Serca Maryi w Warszawie (plac Szembeka) odprawi o godz. 12:30 uroczystą mszę świętą. Po Eucharystii, między 14.00 a 16:00, zostaną złożone wieńce przy pomniku Bitwy Grochowskiej (ul. Traczy/Szeroka).
Jak podkreśla współorganizator obchodów rocznicowych Bitwy pod Olszynką Grochowską Andrzej Melak, Msza Święta upamiętniająca bitwę koncelebrowana jest w kościele przy placu Szembeka od kilkudziesięciu lat.
– Inicjatorem mszy świętych w Olszynce Grochowskiej, czczenia tego dnia, był świętej pamięci bohater Powstania Warszawskiego ksiądz pułkownik Wacław Karłowicz. Na polecenie Prymasa Tysiąclecia kardynała Stefana Wyszyńskiego ksiądz Karłowicz zaczął odprawiać msze święte przy krzyżu i mogile tych, którzy zginęli w czasie bitwy Grochowskiej – wyjaśnił Andrzej Melak ze stowarzyszenia Krąg Pamięci Narodowej.
Współorganizator obchodów dodał, że przewodniczący Duszpasterzy Polski Walczącej oraz kawaler Krzyża Komandorskiego z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski ksiądz Wacław Karłowicz wskrzesił ideę II Rzeczypospolitej powstania Mauzoleum upamiętniającego jedną z najważniejszych bitew w naszych dziejach.
Uroczystości rocznicowe będą miały charakter lokalny, bez oficjalnej celebry oraz przemówień.
– Msza św. na placu Szembeka będzie kolejną, która upamiętnia bohaterstwo polskiego żołnierza i polskiego narodu w walce o niepodległość – zaznaczył Andrzej Melak.
Bitwa Grochowska to jedno z największych i najbardziej krwawych starć w powstaniu listopadowym. Bitwa znacznie opóźniła rosyjski szturm na stolicę. Olszynka Grochowska przeszła do historii jako największa po Waterloo bitwa na polach Europy, w której „ważyły się losy wszystkich narodów ujarzmionych”. Wojska polskie dowodzone przez generała Józefa Chłopickiego liczyły około 40 tysięcy żołnierzy, a siły rosyjskie pod dowództwem generała-feldmarszałka Iwana Dybicza – około 60 tysięcy. Polacy i Rosjanie ponieśli pod Olszynką Grochowską dotkliwe straty, bitwa pozostała nierozstrzygnięta. Utrwaliła się jednak w narodowej tożsamości Polaków jako symbol honoru i odwagi.
IAR