„Eucharystia jest źródłem misyjnego zapału, jest posłaniem z Ewangelią do świata” mówił Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji bp Jerzy Mazur SVD. Dziś Niedziela „Ad Gentes”. Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami przeżywany jest w polskim Kościele katolickim pod hasłem: „Żyjmy Eucharystią”.
W okolicznościowym komunikacie bp Jerzy Mazur zachęcił do modlitwy za misjonarzy, by siłę do codziennych zmagań, posługi słowa i dawania świadectwa miłości czerpali z Eucharystii. Wyjaśnił też misyjny wymiar Mszy Św.: po spotkaniu z żywym i prawdziwym Jezusem jesteśmy posłani, by dzielić się tym doświadczeniem. Jak zaznaczył, zbawienie tych, do których nie dotarła jeszcze Ewangelia Chrystusa to nasza odpowiedzialność.
– Słowa kapłana „Idźcie w pokoju Chrystusa” to echo słów Jezusa Chrystusa do apostołów i do nas: „Idźcie i głoście, idźcie i czyńcie”, a więc jesteśmy posłani, aby iść i dzielić się tą radością, nadzieją, miłością, miłosierdziem, którego doświadczyliśmy w czasie spotkania z Jezusem Chrystusem w Eucharystii. Stąd ta zachęta: żyjmy Eucharystią i pomagajmy innym żyć Eucharystią – tłumaczył.
Przewodniczący KEP ds. Misji przywołał słowa świeckiej misjonarki dr Wandy Błeńskiej, która przez ponad 40 lat pracowała wśród trędowatych w Ugandzie.
– Ona powiedziała takie słowa: „Gdybym nie uczestniczyła codziennie w Eucharystii i nie przyjmowała codziennie Eucharystii, nie miałbym siły pracować.” Obyśmy wszyscy mieli świadomość jako ludzie ochrzczeni, że uczestniczyć w Eucharystii, przyjmować Komunię Św. to napełnienie się mocą i nadzieją, która płynie, aby dzielić się tym z innymi – mówił.
Ordynariusz Diecezji Ełckiej przypomniał, że w Azji i Oceanii, Afryce i na Madagaskarze oraz w Ameryce Łacińskiej posługują 1883 misjonarki i misjonarze. Jak czytamy w komunikacie, w czasie pandemii wiele organizacji pozarządowych wycofało się z terenów misyjnych, a oni pozostali na placówkach, by być znakiem nadziei i nieść ulgę strapionym, chorym i ubogim. Dlatego mają prawo do modlitwy, ofiar duchowych i materialnych.
Duchowny podziękował wszystkim wspierającym dzieło misyjne, zwłaszcza chorym i cierpiącym, bo przez swój trud upraszają oni dla misjonarzy łaski potrzebne w głoszeniu Ewangelii.
Zwrócił się także z apelem o wychowanie dzieci i młodzieży w duchu solidarności i braterstwa chrześcijańskiego. Misyjność jest naturą zarówno Kościoła powszechnego, jak i domowego, czyli każdej rodziny.
– Kiedy rodzice dzielą się ze swoimi dziećmi pięknem spotkania z Jezusem Chrystusem w Słowie, w sakramentach, w spotkaniu z drugim człowiekiem to świadectwo jest niesamowicie przemawiające. Rodzice powinni uwrażliwiać dzieci także na przekazywanie wiary, bo głoszenie Ewangelii, które prowadzi do nawrócenia, do przemiany myślenia i jak Jezus nam mówi: „Kto uwierzy i przyjmie chrzest będzie zbawiony” to wszystko prowadzi do zbawienia. A to jest cel naszego życia: zbawienie – dodał.
Dzieło Pomocy „Ad Gentes” w zeszłym roku zrealizowało 99 projektów na kwotę 470 000 zł i wsparło walkę ze skutkami pandemii wśród ubogich kwotą ponad 2,6 mln zł. Informacje o sposobach pomagania misjom dostępne są na www.misje.pl i www.adgentes.misje.pl.
Agata Pniewska