1 maja 2022 roku Kościół w Polsce obchodzi Szóste Narodowe Czytanie Pisma Świętego. Tego dnia rozpoczyna się też kolejny Tydzień Biblijny pod hasłem „Posłani z darem pokoju Jezusa zmartwychwstałego”.
Ideą tego dnia i całego tygodnia jest zachęta do głębszego przeżywania wiary – zaznacza przewodniczący Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II ks. prof. Henryk Witczyk,
– Szczególnie zwracamy uwagę na wybraną Księgę Pisma Świętego, którą chcemy czytać, medytować i którą chcemy się modlić na przestrzeni konkretnego roku. W tym roku jest to Ewangelia według św. Łukasza, z której zaczerpnęliśmy również hasło VI Narodowego Czytania Pisma Świętego: „Pokój temu domowi” – mówi kapłan.
Uroczysta celebracja z udziałem zaproszonych lektorów odbyła się w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Ten sam rytuał czytania Pisma świętego będzie towarzyszył Mszy św. sprawowanej w kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze.
W diecezji warszawsko-praskiej Narodowe Czytanie Pisma Świętego zainaugurowano w Kościele Najczystszego Serca Maryi przy pl. Szembeka na Pradze-Południe.
O godz. 11.00 odprawiono Mszę św. pod przewodnictwem ks. bpa Romualda Kamińskiego. O godz. 12:30 rozpoczęło się uroczyste czytanie fragmentów Ewangelii wg św. Łukasza z udziałem wybitnych osobistości na scenie w ogrodach parafialnych przy plebanii.
O godz. 14:00 zaplanowano wspólne majowe świętowanie.
Do 7 maja potrwa XIV Ogólnopolski Tydzień Biblijny.
Biblista, kapłan archidiecezji warszawskiej oraz przewodnik po Ziemi Świętej ks. Maciej Jaszczołt przypomina za świętym Hieronimem, że „kto nie zna Biblii, ten nie zna Jezusa”.
– Święty Hieronim, który tłumaczył Pismo Święte na łacinę, mówił, że dopiero w Piśmie Świętym poznać to, Kim jest Chrystus. To tam jest cała zapowiedź o Chrystusie. Cały Stary Testament, który Go zapowiada jest znakiem wielkiej nadziei i oczekiwania. Nowy Testament z kolei, jest opowieścią o Chrystusie. Święty Hieronim mówi, że jeśli nie znasz Pisma Świętego, to nie możesz mówić, że znasz Chrystusa i nie możesz też Go głosić – wyjaśnia biblista.
– Aby poznać Chrystusa, trzeba poznać Jego biografię, którą jest Pismo Święte. Jeśli chcesz poznać Chrystusa, wejść z Nim w relację, być Jego świadkiem – nie wystarczy tylko, że jesteś na Mszy w niedzielę, przyjmujesz Komunię, czy chodzisz do spowiedzi. Pismo Święte jest biografią Chrystusa, taką najgłębszą, najpełniejszą – Tego, który jest naszym fundamentem. Pismo Święte powstało w konkretnym kręgu kulturowym, w konkretnym czasie, ale dotyka wielu rzeczy, które są dla nas bardzo współczesne, aktualne. Czasy się zmieniły, królestwa upadały, języki wyginęły, ale człowiek się nie zmienił – podkreśla kapłan.
– Sam Bóg, który stworzył świat, który stworzył nasze serca, daje nam to Słowo jako konkretną mapę, by nie zbłądzić w życiu, by iść właściwą drogą – zaznacza ks. Maciej Jaszczołt.
IAR