„Z Wieczernika aż na krańce świata” – pod tym hasłem obchodzony jest Dzień Modlitwy i Pomocy Misjom. Przypada on w Uroczystość Objawienia Pańskiego.
W tym dniu wierni szczególnie łączą się we wspólnej modlitwie w intencji polskich misjonarzy, wśród których są osoby konsekrowane, siostry i bracia zakonni, księża diecezjalni.
– Tradycyjnie już, zgodnie z postanowieniem Konferencji Episkopatu Polski, w tym dniu cały Kościół w Polsce modli się w intencji polskich misjonarzy. Zbierane są również ofiary, które przeznaczone są na Krajowy Fundusz Misyjny. Patronuje mu Komisja Episkopatu Polski ds. Misji. Jednym z głównych zadań tej komisji jest opieka nad polskimi misjonarzami i misjonarkami posługującymi na różnych placówkach misyjnych – mówi ks. Marcin Brzeszczyński z Wydziału Misyjnego Diecezji Warszawsko-Praskiej.
Jak dodaje, misjonarze nie zajmują się tylko głoszeniem Ewangelii.
– Wiemy doskonale, że nie zajmują się oni tylko tym. Ich zadaniem jest formowanie wspólnot wiary, ale także pełnienie dzieł miłości miłosiernej. Udręczonym ubóstwem i chorobami społecznościom lokalnym niosą nadzieję i pociechę swą bezinteresowną pomocą.
Taca zbierana tego dnia jest przeznaczona nie tylko na pomoc misjonarzom – podkreśla ks. Marcin Brzeszczyński.
– Utrzymuje także Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie, w którym przygotowują się przyszli misjonarze do posłania misyjnego. W tym roku przygotowuje się tam w sumie 13 osób – 9 kapłanów diecezjalnych, kapłan zakonny i 3 siostry zakonne.
Aktualnie w Afryce, Ameryce Południowej i Środkowej, Azji oraz Oceanii i na Alasce posługuje 1800 misjonarzy i misjonarek z Polski, którzy pracują w 99 krajach świata.
Jakub Panak