Dzień kiedy mówi się więcej o jesieni życia czyli 1 października, to Międzynarodowy Dzień Osób Starszych. O problemach i radościach warszawskich seniorów mówił w Poranku z Radiem Warszawa Dyrektor Centrum Aktywności Seniora w Zielonce, autor audycji Jeszcze nie teraz, Mariusz Dorot.
Seniorzy w stolicy mają wiele możliwości rozwoju i spędzania czasu wolnego.
– Mówimy o Warszawie, która jest przyjazna seniorom, że jest dostępna, jest dostępna kultura, edukacja, są w każdej dzielnicy punkty cyfrowego wsparcia, to znaczy, że coraz chętniej możemy korzystać z tych zajęć bezpłatnych, zajęć, co też jest bardzo ważne – wskazał nasz gość.
Osobom starszym w stolicy może doskwierać jednak samotność.
– To, co charakterystyczne w Warszawie, to zjawisko singularizacji. To znaczy, że jest bardzo dużo gospodarstw jednoosobowych. To oznacza, że gdzieś w Warszawie osoba, która ukończyła 60. rok życia, mieszka samotnie. Ma określone potrzeby, trudności, wyzwania. I tak należałoby rozpocząć rozmowę o każdej z osób oddzielnie – zauważył Mariusz Dorot.
Pandemia Covid 19 wciąż ma wpływ na aktualną sytuację seniorów.
– Na pewno to wpłynęło dwutorowo. Ta część pozytywna – odważniej weszliśmy w internet, chętniej uczestniczymy w różnych grupach, zsieciowaliśmy się, poznaliśmy rówieśników, także inne grupy, przekraczaliśmy te granice i staraliśmy się wejść w ten świat wirtualny, który nie jest zły, tylko potrzebujemy wsparcia w tym świecie, ale druga część osób na pewno wycofała się w ogóle z życia.
Międzynarodowy Dzień Osób Starszych uchwaliło 14 grudnia 1990 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ. Jego celem jest zwrócenie uwagi na potrzeby i problemy tej grupy społecznej.
Wojciech Dudkowski