Są zagrożeniem dla środowiska, choć można je wykorzystać ponownie. W najbliższą niedzielę obchodzony będzie Dzień bez Elektrośmieci. Zbiórka w Warszawie obędzie się w sobotę. To okazja do edukacji społeczeństwa.
– To wydarzenie ma na celu zwrócenie naszej uwagi na problem elektrośmieci. Co roku przypominamy o tym, czym one są, co należy z nimi zrobić i dlaczego nie należy wyrzucać ich do śmietnika – mówiła w Poranku z Radiem Warszawa Anna Podsiadło z firmy ElektroEko, organizatora akcji.
W polskich domach zalegają setki ton elektrośmieci. To głównie zużyte drobne sprzęty.
– Z badań wiemy, że ponad pół miliona ton elektrośmieci zalega w naszych domach. To są głównie drobne rzeczy, takie jak gadżety elektroniczne, stare telefony, stare słuchawki, przewody, ładowarki, powerbanki. To są właśnie te rzeczy, które nam najłatwiej ukryć w szufladach, w szafkach. Często mamy nieużywany sprzęt albo po prostu zepsuty, który gdzieś odłożyliśmy. Myślimy, że może się kiedyś przyda, tak zwane „przydasie” – zaznacza Anna Podsiadło.
Źle przechowywane sprzęty, a zwłaszcza akumulatory mogą poważnie zanieczyścić środowisko. Oddanie ich do odpowiedniego punktu pozwala wykorzystać ponownie cenne surowce.
– Elektrośmieci to odpad niebezpieczny. Stanowią zagrożenie, jeżeli są przechowywane długimi latami. Chodzi też o odzysk surowców, dlatego że elektrośmieci w 100% można przetworzyć i odzyskać to, co z nich cenne. Jest tam mnóstwo metali, choćby metali ziem rzadkich, których nie potrzebujemy wydobywać z głębi ziemi, tylko możemy je ponownie wykorzystać do produkcji urządzeń – podkreśla nasza rozmówczyni.
Zbiórka drobnych elektrośmieci zostanie przeprowadzona w sobotę 12 października we wszystkich dzielnicach Warszawy.
– Punkty zbierania to zielone samochody, które stoją w tych samych miejscach od kilkunastu lat. W każdej dzielnicy jest przynajmniej jeden punkt, na Bemowie są dwa. Adresy tych punktów można znaleźć na stronie elektrosmieci.pl. W tych punktach, tylko raz w roku, w najbliższą sobotę, będziemy rozdawać ekologiczne gadżety. Zapraszamy wszystkich, żeby wygrzebali z domu, z szuflad, z szafek to, co tam mają i przynieśli. W zamian nagrodzimy ich okazjonalnymi prezentami – zapowiada Anna Podsiadło.
W Warszawie dostępne są także całodobowe pojemniki na elektrośmieci w miejscach publicznych.
Wojciech Dudkowski