4 500 cebulek kwiatowych posadzili uczniowie ze Szkół Podstawowych nr 133,187 i 214. To już czwarte „Pole Nadziei” stworzone na Bielanach, które ma przypominać o podopiecznych Archidiecezjalnego Zespołu Opieki Paliatywnej przy placu Konfederacji.
Celem kampanii jest promowanie idei wolontariatu i niesienia pomocy podopiecznym hospicjów.
– Akcja jest wyrazem troski o ludzi cierpiących na choroby nowotworowe. Pięknym wyrazem naszej kampanii jest zaangażowanie młodzieży z bielańskich szkół, ich wrażliwość i chęć niesienia pomocy osobom w potrzebie. Te 4 i pół tysiąca cebulek żonkili posadzili uczniowie szkół oraz zaproszeni goście. Sadzenie żonkili ma wymiar symboliczny – mówi burmistrz dzielnicy Bielany Grzegorz Pietruczuk.
Żonkile są międzynarodowym symbolem nadziei i przypominają nam o ludziach cierpiących.
– Od 4 lat Archidiecezjalny Zespół Opieki Paliatywnej, czyli hospicjum na Bielanach, włącza się w międzynarodową akcję 'Pól Nadziei”. To jest akcja, która swój początek bierze w Londynie, w jednym z tamtejszych hospicjów. Polega na sadzeniu żonkili jesienią, odbywa się to bardzo uroczyście, natomiast wiosną, gdy już kwiaty rozkwitają, rozpoczyna się akcja propagująca ideę hospicyjną, czyli pomocy osobom ciężko chorym i osobom umierającym – mówi dyrektor Hospicjum Domowego ks. Władysław Duda.
Archidiecezjalny Zespół Domowej Opieki Paliatywnej jest instytucją powołaną 2 października 1996 roku do sprawowania opieki hospicyjnej osobom nieuleczalnie chorym i umierającym. Dziennie obejmuje swoją opieką 130 pacjentów, zapewniając pełną pomoc lekarską, pielęgniarską, psychologiczną i rehabilitacyjną oraz niezbędną aparaturę i sprzęt medyczny w ich domach.
Karolina Stachacz-Bartosik, Urząd Dzielnicy Bielany