W Kościele również obchodzi się sylwestra. W ostatni dzień roku kalendarzowego, po wieczornej Mszy świętej odprawiane przed Najświętszym Sakramentem nabożeństwo podsumowujące minione 12 miesięcy.
– Po Komunii jest wystawienie Najświętszego Sakramentu i nabożeństwo przeproszenia, dziękczynienia i uwielbienia. Przepraszamy Boga za to, co było złe, dziękujemy Bogu za to, co było dobre. Uwielbiamy Boga i prosimy o pomoc i jego obecność na Nowy Rok – mówi ksiądz Andrzej Kuflikowski, proboszcz parafii świętego Ojca Pio na warszawskim Gocławiu.
Nabożeństwo jest także okazją do podsumowania ostatniego roku życia parafialnego.
– Wymieniamy liczbę chrztów, ślubów, pogrzebów, dzieci komunijnych i młodzieży bierzmowanej. Wymieniamy rodziny, które przybyły do naszej parafii, w duchu wymieniamy nasze osobiste intencje. Całość kończymy Te Deum i błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem – dodaje kapłan.
Również Nowy Rok można przywitać w kościele na modlitwie.
– O 23 w kaplicy, starym zwyczajem od prawie 20 lat, rozpoczynamy adorację Najświętszego Sakramentu, żeby o północy Mszą świętą ku czci Świętej Bożej Rodzicielki w Światowy Dzień Pokoju rozpocząć ten piękny czas Nowego Roku 2024 – zaprasza proboszcz parafii na Gocławiu.
Za publiczne odmówienie lub śpiew Te Deum 31 grudnia oraz O stworzycielu Duchu Przyjdź 1 stycznia można uzyskać odpust zupełny. Pierwszy dzień roku kalendarzowego to święto nakazane – Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki.
Wojciech Dudkowski