Duchowe przygotowanie do beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia
Kardynał Stefan Wyszyński był dla milionów Polaków prawdziwym reprezentantem Polski – powiedział biskup Michał Janocha podczas Mszy Świętej sprawowanej w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie w ramach przygotowań do beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia.
Biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej zwracał uwagę na to, w jaki sposób rodacy żegnali kardynała Wyszyńskiego.
– Przy jego trumnie pojawiły się napisy, które wyrażały to, co czuliśmy: „niekorowanemu królowi – naród Polski”. Często był rozjemcą między ludem Bożym a ludową władzą – zaznaczył duchowny.
We Mszy Świętej wzięli udział pielgrzymi i kapłani m.in. z Błonia, Pruszkowa oraz Warki. Po Eucharystii wykład o prymasie Wyszyńskim wygłosił historyk, profesor Paweł Skibiński. Podkreślał on miłość kardynała do ojczyzny.
– W jednym z zapisków dziennika prymasa znajdujemy zapis o modlitwie za chłopców z UB z uzasadnieniem, że najbardziej potrzebują naszej modlitwy, bo są najdalej od praw Bożych – wskazał. – Miłość ojczyzny jest niewątpliwie cnotą chrześcijańską u prymasa – dodał profesor Paweł Skibiński.
Jako datę cyklicznych spotkań w archikatedrze wybrano 28. dzień miesiąca, aby w ten sposób nawiązać do daty śmierci kardynała Stefana Wyszyńskiego – 28 maja 1981 roku. Dotychczas co miesiąc wierni modlili się o jego beatyfikację, a teraz będą prosić Boga o jej owoce.
Beatyfikacja prymasa Stefana Wyszyńskiego odbędzie się w Warszawie 7 czerwca 2020 roku.
IAR