Dr Grabowski: ponad 90 procent z nas będzie potrzebowało opieki hospicyjnej

Prezes i założyciel Hospicjum Proroka Eliasza, od kilkunastu lat pomaga osobom nieuleczalnie chorym na Podlasiu. W tym regionie Polski brakowało takiej placówki. O życiu, pasjach i działalności doktora Grabowskiego opowiada najnowsza książka Agaty Puścikowskiej pt. „Nie przyszedł do mnie Anioł”.
Fundacja Hospicjum Proroka Eliasza została powołana do życia w 2009 roku z inicjatywy dr Pawła Grabowskiego, który wyjechał z Warszawy na wschód Polski, aby realizować swoją misję pomocy samotnym osobom u kresu ich życia. Początkowo fundacja funkcjonowała pod nazwą Fundacja Podlaskie Hospicjum Onkologiczne. Ówczesną siedzibą fundacji była wieś Nowa Wola k. Michałowa. Hospicjum domowe rozpoczęło swoją działalność w 2011 roku. Od 5 lat Fundacja Hospicjum Proroka Eliasza ma siedzibę w Michałowie. W lipcu 2022 roku działalność rozpoczęło pierwsze wiejskie hospicjum stacjonarne na Podlasiu, we wsi Makówka.
Celem placówki jest opieka nad osobami dorosłymi, nieuleczalnie i przewlekle chorymi – mieszkańcami wsi z pięciu podlaskich gmin: Michałowa, Gródka, Zabłudowa, Narwi i Narewki, aby mogli oni godnie przeżyć ostatnie miesiące swego życia.
Członkowie zespołu medycznego to: lekarze, pielęgniarki, fizjoterapeuci, psycholog, dietetyk oraz opiekunki osób starszych. Motto Fundacji Hospicjum Proroka Eliasza brzmi: „Z szacunku dla życia”.
– Mamy taką pewność, że każdy z nas kiedyś umrze i wcześniej będzie wymagał takiej opieki. Bo ponad 90 procent z nas umrze w scenariuszu choroby przewlekłej. Tylko kilka procent z nas umrze w wyniku wypadku czy urazu, a reszta będzie wymagała wsparcia. I właśnie dla tych ludzi jest opieka hospicyjna. Dla tych, którzy będą wymagali leczenia takich objawów jak ból czy duszność, którzy będą wymagali całodobowej opieki – mówi dr Paweł Grabowski.
Reakcje na wiadomość o nieuleczalnej chorobie są bardzo różne – mówi dr Paweł Grabowski.
– W czasie kiedy dowiadujemy się o tym, że jesteśmy nieuleczalnie chorzy przechodzimy fizjologicznie pewne etapy, od zaprzeczenia, buntu, depresji przez pogodzenie. Te etapy mogą się na siebie nakładać, mogą przebiegać w różnej kolejności. I ten człowiek przychodzi do nas na bardzo różnym etapie swojego bycia chorym na nieuleczalną chorobę. Jeden jest zdolny do refleksji inny zajęty jest buntem i szukaniem kolejnego rozwiązania – dodaje lekarz.
W tym roku ukazała się książka o życiu i działalności dra Pawła Grabowskiego pt. „Nie przyszedł do mnie Anioł”. To wywiad rzeka, który przeprowadziła z lekarzem dziennikarka Agata Puścikowska.
– W ogóle tam o cierpieniu to jest niewiele. Po prostu jest życie. A życie , to jak każdy dojrzały człowiek wie ma wiele barw. Ja staram się te wszystkie barwy gdzieś pokazać. Ukazać doktora jako osobę pełna życia, pasji i zainteresowań – mówi publicystka.
Książka jest poniekąd owocem wieloletniej znajomości autorki z dr Grabowskim.
– My się z Pawłem osobiście znamy, ja znałam hospicjum, więc to było zbieranie wszystkiego co ja już wcześniej znałam, ale oczywiście ja to pogłębiałam. Starałam się zrobić z tego konkretną historię składającą się z poszczególnych części. Jak ktoś otworzy te książkę na dowolnym rozdziale np. dotyczącym pszczół, to tez się tam może odnaleźć. Ta książka nie jest wyłącznie o Pawle, nie jest o hospicjum, jest o życiu i o pasji – podkreśla Agata Puścikowska.
Od samego początku Hospicjum Proroka Eliasza na Podlasiu działało społecznie. Dochód z książki „Nie przyszedł do mnie Anioł” wesprze dalsze prowadzenie tego ośrodka.
Zobacz całą konferencję na YouTube – KLIKNIJ.
Krzysztof Jędrasik