„Domagamy się wznowienia śledztwa. Nie damy zamieść sprawy pod dywan”
Decyzją z dnia 28 października Prokuratura Regionalna w Gdańsku umorzyła sprawę śmierci Jolanty Brzeskiej. 14 listopada opinii publicznej mają zostać przedstawione szczegółowe informacje dotyczące tego postępowania.
Jak twierdzi Piotr Ciszewski z Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów – decyzja Prokuratury jest skandaliczna.
– Decyzja o umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej jest moim zdaniem skandaliczna, a jeszcze bardziej skandaliczne jest jej uzasadnienie. Prokuratura po tak długim czasie wciąż przyznaje, że jednym z rozważanych wątków jest rzekome samobójstwo Jolanty Brzeskiej. Tym samym przyznaje się, że przez te wszystkie lata nie wyeliminowała części podejrzeń i nie wykonała właściwie swojej pracy. Nie zostali ukarani ludzie odpowiedzialni za błędy w śledztwie przeprowadzone w roku 2011. Być może gdyby w pierwszych miesiącach prowadzono inaczej dochodzenie, lepiej zbierano ślady i zabezpieczono kluczowe dowody, jak również przesłuchano osoby mogące mieć związek ze śmiercią Jolanty Brzeskiej, być może sprawa zostałaby szybko rozwiązana – dodaje Piotr Ciszewski.
9 listopada przed Ministerstwem Sprawiedliwości odbył się protest w tej sprawie. Jak podkreśla przedstawiciel Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów im. Jolanty Brzeskiej – złożyli swoje postulaty ministrowi sprawiedliwości i nie wykluczają dalszych protestów.
– Złożyliśmy na ręce Prokuratora Generalnego i Ministra Sprawiedliwości nasze postulaty. Domagamy się wznowienia śledztwa, jak również ponownego rozpatrzenia sprawy dyscyplinarnej przeciwko osobom odpowiedzialnym za błędy we wcześniejszym śledztwie. Jeśli prokuratura będzie się upierała przy decyzji o umorzeniu śledztwa, nie wykluczamy dalszych działań i protestów. Nie damy zamieść sprawy pod dywan i zapomnieć o Jolancie Brzeskiej. Jest to wciąż bulwersująca sprawa zabójstwa, które według nas jest ewidentne, co wynika z dowodów i okoliczności sprawy – zaznacza Piotr Ciszewski.
Zwęglone ciało Jolanty Brzeskiej znaleziono 2011 roku na terenie Parku Kultury w Powsinie. Pierwsze umorzenie sprawy miało miejsce w 2013 r. z powodu niewykrycia sprawcy. Jolanta Brzeska walczyła o prawa lokatorów, była jedną z założycielek Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów.
Bernadeta Bajor
Materiał zrealizowano dzięki zatrudnieniu reportera oraz sprzętowi zakupionemu w ramach dofinansowania Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.