To czas modlitwy o powołania do Kapłaństwa i Życia Konsekrowanego. Kościół katolicki przeżywa Niedzielę Dobrego Pasterza. To jednocześnie Światowy Dzień Modlitw o Powołania, który zainicjował papież Paweł VI w 1964 roku. W Polsce rozpoczyna się cały tydzień modlitw w intencji powołań, które zawsze są darem Boga.
IV Niedziela Wielkanocna zwana jest Niedzielą Dobrego Pasterza. Tego dnia Kościół katolicki obchodzi 61. Światowy Dzień Modlitw o Powołania. W tym roku przypada on 21 kwietnia. Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Powołań – bp Andrzej Przybylski, w Słowie przygotowanym na to wydarzenia napisał:
– Zapraszam wszystkich do wielkiej modlitwy o powołania, w tym szczególnie o powołania kapłańskie, do życia konsekrowanego i misyjnego. Niech ten tydzień modlitw, który rozpoczynamy w Niedzielę Dobrego Pasterza, będzie jedynie zaproszeniem do modlitwy przez cały rok, zwłaszcza ten, który jest czasem modlitwy przed Jubileuszem Roku Świętego – czytamy.
Na wcześniejszej konferencji prasowej, która odbyła się 16 kwietnia w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie biskup Przybylski przypomniał, że powołania sa zawsze darem Boga.
– Chcemy zmobilizować wszystkie środowiska najpierw i przede wszystkim do modlitwy. Bo wszyscy zdajemy sobie sprawę, że fenomen powołań do służby Bożej to nie jest tylko jakaś ludzka socjologiczna rzeczywistość, którą da się obliczyć, na którą da się znaleźć tylko ludzkie recepty. To jest przede wszystkim rzeczywistość duchowa. Dawcą tego powołania do służby Bożej jest przede wszystkim Pan Bóg – mówił na spotkaniu Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Powołań, bp Andrzej Przybylski.
W Polsce widać zainteresowanie nowymi formami życia konsekrowanego – mówi Krajowy Duszpasterz Powołań, ks. prof. Marek Tatar.
– W tym roku mamy o 50 osób mniej, jeśli chodzi o kandydatów do seminarium, również spadek notujemy jeśli chodzi o powołania do życia konsekrowanego, ale co jest bardzo inspirujące, mamy wzrost do instytutów świeckich i indywidualnych sposobów życia konsekrowanego. A więc możemy powiedzieć, że zainteresowanie życiem konsekrowanym istnieje. Zmieniają się pewne formy czy pewne wybory i to daje nam bardzo dużo do myślenia – mówił ks. Tatar.
Podjęcie decyzji, by służyć innym przez całe życie, utrudnia mentalność współczesnego świata – mówi siostra nazaretanka – Angelika Borkowska.
– Młodzi ludzie przejmują trendy życia bardzo światowego, co mam na myśli, to że życie wartościami duchowymi nie jest dla nich w tym momencie istotne. Istotne jest zapewnienie sobie bytu, dobrej przyszłości w jak najkrótszym czasie. Młodzi ludzie dzisiaj nie mają takiego pojęcia jak ofiarne życie, tylko życie, które mi coś daje – wyjaśniała siostra.
W przesłaniu na Niedzielę Dobrego pasterza Delegat KEP ds. Powołań podkreślił również, że „modlitwa o powołania i duszpasterstwo powołań nie są formą rekrutacji kandydatów do kapłaństwa i życia konsekrowanego, ale niesieniem pomocy i towarzyszeniem w procesie odkrywania i podjęcia decyzji o pójściu za jego głosem”. Dodał, że jest to posługa wobec każdego człowieka, „bo każdy człowiek jest do czegoś powołany. Nie ma ludzi nie powołanych, każdy z nas ma jakieś powołanie, mimo, że są one bardzo indywidualne i wielorakie”.
Bp Przybylski przyznał, że „tajemnica powołania dotyczy samego sedna życia, a nie tylko jakiegoś zajęcia, zawodu czy zainteresowania. Ludzie powołani to ci, którzy dają całych siebie, a nie tylko część swojego życia”.
Pełen tekst przesłania Delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Powołań na 61. Światowy Dzień Modlitw o Powołania TUTAJ
Tydzień Modlitw o Powołania do Kapłaństwa i Życia Konsekrowanego potrwa do 27 kwietnia.
K.J.