Dłuższa praca się opłaca – podkreśla Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Osoby najdłużej pracujące z udokumentowaną historią kariery, mogą liczyć na wysokie świadczenia sięgające nawet 40 tysięcy złotych. Mężczyzna z Warszawy, który co miesiąc otrzymuje świadczenie tej wysokości przeszedł na emeryturę w wieku 85 lat i ma za sobą 59 lat udokumentowanej pracy.
– Wysokie emerytury nie są w Warszawie rzadkością. Często występują kwoty w wysokości 20 czy 30 tysięcy złotych – mówi Wojciech Ściwiarski, rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim.
Jak wyjaśnia przedstawiciel ZUS moment przejścia na emeryturę powinien być oparty na świadomej i przemyślanej decyzji. Z każdym przepracowanym rokiem odprowadzamy wyższą kwotę składek. Podstawa obliczenia świadczenie wzrasta również wraz z waloryzacją składek i kapitału początkowego. Chcąc obliczyć kwotę świadczenia, można skorzystać z kalkulatora emerytalnego dostępnego na stronie zus.pl (KLIKNIJ) lub zwrócić się do doradców emerytalnych.
Kobiety, według statystyk prowadzonych przez Główny Urząd Statystyczny, otrzymują emeryturę niższą od męskiej części emerytów o nawet 30 procent. Nie oznacza to, że panie nie mogą osiągnąć wysokich kwot podczas zasłużonego odpoczynku od obowiązków służbowych.
– Można zauważyć, że najwyższe emerytury pobierają mężczyźni. Nie oznacza to jednak, iż panie nie pobierają tak wysokich świadczeń jak panowie. ZUS Oddział w Bydgoszczy wypłaca najwyższą emeryturę kobiecie, ponad 37 tysięcy złotych – dodaje Wojciech Ściwiarski.
Obecnie przeciętna emerytura brutto wypłacana w kraju wynosi blisko 4 tysiące złotych miesięcznie. Najniższa natomiast w wysokości symbolicznych 3 groszy trafia do osób, które udokumentowały jedynie jeden dzień pracy. Takie świadczenie wypłaca co miesiąc III oddział ZUS w Warszawie oraz oddział w Szczecinie.
Artur Chmielewski