Pomaga strażakom działać szybciej i sprawniej. Każdy samochód powinien posiadać Kartę Ratowniczą – zachęca Rafał Wietoszko. Przedstawiciel Związku Dealerów Samochodów omawiał w Radiu Warszawa znaczenie tego typu kart.
Karta ratownicza w pojeździe to europejska inicjatywa społeczna związana ze zwiększeniem bezpieczeństwa na drogach. Od 2014 roku realizowana jest także w Polsce przez Związek Dealerów Samochodów, Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego przy dużym współudziale Państwowej Straży Pożarnej. Od początku większość polskich importerów samochodów włączyła się do akcji przygotowując polskie wersje Kart Ratowniczych dystrybuowanych przez siebie modeli samochodów, a polscy dealerzy i stacje serwisowe wydały kilkaset tysięcy nalepek i Kart zwiększając bezpieczeństwo kierowców i pasażerów pojazdów na drodze.
– Sama karta ratownicza jest schematem samochodu. Na kartce formatu przeważnie A4, w sposób graficzny są zaznaczone na rzucie bocznym samochodu najważniejsze elementy tego pojazdu. To wzmocnienia, elementy konstrukcyjne, poduszki powietrzne, pirotechniczne napinacze pasów i tak dalej. To są wszystkie te elementy, które mogą mieć jakikolwiek wpływ na prowadzenie akcji ratowniczej – mówił w Radiu Warszawa Rafał Wietoszko ze Związku Dealerów Samochodów.
O obecności karty ratowniczej w pojeździe informuje nalepka na szybie. Karta znacznie ułatwia pracę strażaków podczas wypadku – wyjaśniał Rafał Wietoszko.
– Strażacy wiedzą, gdzie znajdują się wzmocnienia konstrukcyjne tego samochodu i są w stanie przeprowadzić szybciej akcję wydostania osób poszkodowanych z takiego pojazdu. Jeżeli mamy już naprawdę poważny wypadek, taki że trzeba rozcinać dach, tylko że każdy samochód ma trochę inaczej skonstruowany ten swój szkielet i dochodziło wcześniej nawet do takich sytuacji, gdzie łamały się te gigantyczne nożyce hydrauliczne, którymi straż pożarna dysponuje właśnie na takich wzmocnieniach – dodał gość Radia Warszawa.
„Karta Ratownicza w pojeździe” to europejska inicjatywa społeczna związana ze zwiększeniem bezpieczeństwa na drogach.
Więcej szczegółów na stronie: kartyratownicze.pl (KLIKNIJ)
Cała rozmowa tutaj:
Krzysztof Jędrasik