
Co piąte dziecko w Polsce może być narażone na depresję i zaburzenia zdrowia psychicznego. Problem dotyczy wszystkich grup wiekowych – od noworodków po nastolatków. Jak rozpoznać, że dziecko ma problem? Mówiła o tym dr Julia Szelągowska z Mazowieckiego Centrum Neuropsychiatrii.
– Niemowlęta i małe dzieci do 5 roku życia mogą prezentować objawy różnych zaburzeń psychicznych, nie tylko depresji. Mamy narzędzia, mamy klasyfikacje do tego, żeby diagnozować takie zaburzenie – zaznacza.
Jak dodaje specjalistka, bardzo ważny jest codzienny kontakt dzieci z rodzicami.
– Obecność rodzica i jego wrażliwość na to, co się dzieje z jego dzieckiem oraz to, że rodzic zna swoje dziecko, jest dla nas specjalistów bardzo ważne i na tym się opieramy. Dodatkowo służą nam do tego wywiady rozwojowe. Mamy całkiem sporo narzędzi do tego, żeby sobie radzić z tym tematem – wskazuje.
Nastolatkowie mogą powiedzieć o swoich problemach, ale wciąż należy uważnie je obserwować.
– Dziecko wycofuje się z aktywności, albo w drugą stronę, podejmuje nadmiarowo pewne aktywności, które nie były dla niego charakterystyczne do tej pory. Czasami pojawiają się też trudności ze snem, dziecko też ucieka na przykład do świata wirtualnego – wymienia lekarz.
Z podejrzeniem zaburzeń psychicznych u dziecka należy zgłosić się do psychologa lub pedagoga szkolnego lub do poradni zdrowia psychicznego. Specjaliści udzielą porad, jak dalej postąpić z problemem.
– To, co mogłabym zasugerować i rodzicom polecić, to, żeby zwracać się o pomoc do osób, które mamy najbliżej, do których dostępność jest najszybsza. Warto zacząć np. od psychologa, czy pedagoga szkolnego, poradni psychologicznej, psychoterapeuty. Niekoniecznie zawsze w pierwszym kroku musi to być lekarz – radzi nasza rozmówczyni.
W Polsce pracuje około 550 psychiatrów dziecięcych. W wielu miastach dostępne są centra interwencji kryzysowej, gdzie bez rejestracji, w krótkim terminie można uzyskać pomoc w trudnych sytuacjach. W Warszawie funkcjonują one między innymi na Bielanach, Mokotowie i Ursynowie.
Cała rozmowa tutaj
Wojciech Dudkowski