Debata „W dialogu i zwarciu. Stolica Apostolska wobec sowieckiego komunizmu”
Ukazuje trudny etap historii XX wieku. W poniedziałek, 24 czerwca Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie organizuje debatę wokół książki dr. Andrzeja Grajewskiego pt. „W dialogu i zwarciu”. Dziennikarz, politolog i historyk opisuje stanowisko Stolicy Apostolskiej wobec sowieckiego komunizmu w latach 1917-1991.
„W dialogu i zwarciu” to książka, która jest syntetycznym opisem relacji pomiędzy Stolicą a Związkiem Sowieckim od czasów przewrotu bolszewickiego aż do rozwiązania imperium pod koniec 1991 roku. Autor przedstawia cały wiek skomplikowanych stosunków, prób porozumienia i bezwzględnej walki. Popularyzatorska monografia jest wynikiem długoletnich badań Andrzeja Grajewskiego w archiwach kilku krajów. To analiza bardzo zawiłego okresu XX wieku.
– To przebogata książka. Mamy tutaj całą epokę od rewolucji bolszewickiej poprzez pierwszą wojnę światowa, drugą wojną i komunizm. No i kolejne działania papieży, w tym oczywiście kluczowa rola Jana Pawła II. Wiele tutaj tajemnic, wiele elementów gier wywiadów i polityki oficjalnej i nieoficjalnej – mówi dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie Piotr Dmitrowicz.
W debacie wezmą udział:
– Piotr Dmitrowicz (dyrektor Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego)
– dr Andrzej Grajewski („Gość Niedzielny”, Katowice)
– prof. Paweł Kowal (Instytut Studiów Politycznych PAN, Warszawa)
– prof. Paweł Skibiński (Uniwersytet Warszawski)
– prof. Hanna Suchocka (Uniwersytet Adama Mickiewicza, Poznań)
Andrzej Grajewski (ur. 1953) jest polskim politologiem i dziennikarzem, długoletnim zastępcą redaktora naczelnego tygodnika „Gość Niedzielny”. Jest autorem między innymi „Papież musiał zginąć”, „Wyjaśnienia Ali Agcy” i „Rosja i krzyż. Z dziejów Kościoła Prawosławnego w ZSRR”. Był członkiem Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej I kadencji i członkiem Polsko-Rosyjskiej Grupy do Spraw Trudnych.
Debata „W dialogu i zwarciu. Stolica Apostolska wobec sowieckiego komunizmu” – już w poniedziałek, 24 czerwca o godzinie 18, w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie.
Wydarzenie będzie transmitowanie online.
Krzysztof Jędrasik