Dba o bezpieczeństwo mieszkańców zapobiegając podtopieniom

Zarząd Zieleni dba o bezpieczeństwo mieszkańców – między innymi zapobiegając podtopieniom. Instytucja przeciwdziała także skutkom suszy, ograniczając odpływ wody z miasta. Prowadzi działania, których celem jest zapobieganie skutkom zmian klimatycznych.
– Opiekujemy się nie tylko zielenią – również kanałami, zbiornikami wodnymi i wałami przeciwpowodziowymi – mówi Karolina Kwiecień-Łukaszewska z Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.
– Zarządzamy w sumie: 26 kanałami, 20 zbiornikami wodnymi i 11 wałami przeciwpowodziowymi. By mogły one pełnić swoją funkcję w pełni musimy je na bieżąco kontrolować i konserwować. Pamiętając o tym, że zbiorniki wodne w stolicy to jedno wielkie połączone naczynie. Wszystkie prace muszą być skoordynowane ze sobą. Dobrym przykładem jest, między innymi, zabieg spiętrzania wody w kanałach w celu podwyższenia jej poziomu, by stworzyć warunki dla rozwoju fauny i flory – tłumaczy Karolina Kwiecień-Łukaszewska.
Jak podkreśla, chcemy zachować różnorodność biologiczną, dlatego nasze działania ograniczamy do niezbędnego minimum.
– Przy kanałach prowadzimy cykliczne prace utrzymaniowe, by zapewnić im stałą drożność i przepustowość. Jeżeli chodzi o zbiorniki wodne, to pełnią one istotne funkcje krajobrazowe, rekreacyjne i retencyjne. Wiele z nich znajduje się w popularnych parkach, m.in. w Parku Skaryszewskim, Ogrodzie Saskim, Ogrodzie Krasińskich, Parku Promenada czy Arkadia. Są one także źródłem życia dla wielu organizmów. Dbamy o to, aby zachować różnorodność biologiczną, dlatego nasze działania ograniczamy tylko do działań niezbędnych. Czasami zbiornik wygląda na zaniedbany, ale wewnątrz niego tętni życie – zauważa.
Prace konserwacyjne mające na celu utrzymanie zbiorników w jak najlepszym stanie są wykonywane przez cały rok.
– Prace utrzymaniowe staramy się przeprowadzać jesienią. W sezonie wiosenno-letnim z powierzchni lustra wody tylko sporadycznie usuwamy glony oraz materię organiczną unoszącą się na powierzchni, bowiem jest ona źródłem pokarmu i schronienia dla różnych organizmów żyjących w środowisku wodnym. Na wielu zbiornikach umieszczamy także platformy dla ptaków, które również są poddawane regularnym przeglądom. Podczas wędrówek nurogęsi poziom wody w Kanale Piaseczyńskim jest specjalnie obniżany, by matki z młodymi mogły swobodnie przepłynąć pod ulicą Myśliwiecką w kierunku Wisły – dodaje Karolina Kwiecień-Łukaszewska.
Zarząd Zieleni opiekuje się 26 kanałami, 20 zbiornikami wodnymi i 11 wałami przeciwpowodziowymi. Łączna długość kanałów to ponad 60 km, wałów – 37,4 km, a zbiorniki wodne zajmują powierzchnię ok. 78 ha.
Jakub Panak