Darłowo: w Kościele Mariackim odkryto średniowieczne ścienne malowidła
Podczas prac konserwatorskich w Kościele Mariackim w Darłowie odkryto średniowieczne ścienne malowidła. Proboszcz parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Darłowie ojciec Wiesław Przybysz powiedział Radiu Koszalin, że prócz fresków i tekstów na ścianach odkryto zacheuszki.
Duchowny przypomniał, że zacheuszki to dwanaście świec na ścianach, które symbolizują dwunastu apostołów.
– Podczas konsekracji świątyni biskup namaszcza te miejsca, by następnie umieścić tam świece, które są zapalane wyłącznie w rocznicę wyświęcenia kościoła – zauważył.
Ojciec Wiesław Przybysz poinformował, że zabytkowe malowidła znajdują się w dotąd nieużywanej sakralnie nawie bocznej, która ma stać się miejscem codziennej adoracji Najświętszego Sakramentu.
– Pragniemy to miejsce uczynić takim duchowym sercem religijnym dla naszego miasta – dodał.
Nowa kaplica ma być gotowa w przyszłym roku. Ojciec Wiesław Przybysz podkreślił, że jej otwarcie będzie zwieńczeniem obchodzonego w tym roku przez darłowskich franciszkanów jubileuszu 75-lecia posługi na tym terenie.
Prace konserwatorskie realizowane w Kościele Mariackim wspiera finansowo darłowski samorząd. Częściowo finansują go z własnych środków franciszkanie, którzy m.in. utworzyli na ten cel specjalną zbiórkę internetową.
Darłowski Kościół Mariacki to gotycka świątynia z XIV wieku. Znajdują się w niej bezcenne zabytki sakralne. W kościele znajdują się także sarkofagi książąt pomorskich, w tym króla Eryka Pomorskiego.
IAR