Patron daru człowieka dla człowieka: wspomnienie św. Mikołaja

Patron daru człowieka dla człowieka – 6 grudnia obchodzimy wspomnienie świętego Mikołaja, jednego z najbardziej popularnych świętych.
Każdy z nas od wczesnego dzieciństwa darzy go sympatią, bo przecież to ten, który przynosi prezenty. Istnieje jednak wiele mitów na jego temat, tworzonych przez lata, m.in. za sprawą postępu, komercjalizacji i marketingu. Przedstawia się go w różny sposób, w różnych strojach, z różnymi atrybutami, natomiast jako wierni Kościoła Katolickiego wiemy, że był biskupem i pomagał innym. Była to pomoc materialna, ale przede wszystkim duchowa. Święty Mikołaj rozdawał swoje serce i szerzył dobro wśród ludzi jako biskup, pasterz, ale zwłaszcza jako człowiek. Stąd Jan Paweł II określił go patronem „daru człowieka dla człowieka”.
Pęd współczesnego świata skłania nas do refleksji, że często w gonitwie za materią gubimy ducha. Szczególnie teraz, w okresie oczekiwania na ponowne Narodzenie Pana Jezusa, warto postawić sobie pytania i poszukać odpowiedzi: czy odpowiednio przygotowuje się do tego wydarzenia, czy wiem, jaka jest jego wartość i czy rzeczywiście styl, jaki narzuca nam świat wobec tych najpiękniejszych świąt w roku jest właściwy?
O tym, jak nie zatracić istoty przeżywania Adwentu i sprawić, aby Pan Jezus narodził się przede wszystkim w naszych sercach mówił ks. Janusz Stańczuk.
– Mikołaj nie chciał być popularny, nie chciał, aby robiono z niego gwiazdę mediów, reklamy czy nawet gwiazdę Kościoła Katolickiego. Pamiętajmy, że przecież zanim został biskupem był po prostu zwyczajnym człowiekiem, żyjącym gdzieś na uboczu miasta i w cichości pragnący pomagać innym ludziom. To było w jego życiu najważniejsze, to ustawił jako swój priorytet. My mu dzisiaj tą reklamą trochę ten priorytet niszczymy.
Świętym Mikołajem może być każdy z nas. Wystarczy tylko dostrzec człowieka, zastanowić się, jak można mu pomóc i wyciągnąć do niego rękę.
– W moim domu rodzinnym nie obchodzono Mikołajek, nie było nam znane takie święto. I czasami, na starość, wracają do mnie takie myśli, czy to nie było dobre rozwiązanie? W ten sposób Adwent był rzeczywiście oczekiwaniem na Narodziny Pana Jezusa, a nie był – szczególnie obecnie – przerywany ciągle tymi wydarzeniami typowo reklamowo-handlowymi i rozpraszającymi nasza uwagę, odciągającymi od tego, co naprawdę istotne – podkreśla duchowny.
6 grudnia, w dniu wspomnienia Świętego Mikołaja, obchodzimy tzw. Mikołajki. Zwyczaj wręczania dzieciom w tym dniu prezentów powstał w średniowieczu. Początkowo polegał na udzielaniu stypendiów oraz zapomóg przez szkoły, które miały za patrona świętego Mikołaja.
Święty Mikołaj żył na przełomie III i IV wieku, był biskupem Miry w Licji (tereny dzisiejszej Turcji). Podbił serca wiernych gorliwością pasterską i troską o ich potrzeby materialne. Zmarł w połowie IV wieku.
Jego kult szerzył się w Kościele od X wieku. Jest patronem Grecji i Rusi, Moskwy i Nowogrodu oraz Antwerpii i Berlina. Poza tym patronuje: bednarzom, cukiernikom, kupcom, rolnikom, młynarzom, piekarzom, piwowarom, notariuszom i sędziom. Za swego patrona obrali go także żeglarze, marynarze, rybacy i flisacy. Jego wstawiennictwu polecają się również panny na wydaniu, mieszczanie, ubodzy, dzieci oraz uczniowie.
Karolina Stachacz