40 lat temu Konferencja Episkopatu Polski postanowiła ustanowić sierpień miesiącem abstynencji. W tym roku miesiąc abstynencji odbywa się pod hasłem „Trzeźwość polską racją stanu”.
W duchu odpowiedzialności za życie oraz szczęście nasze i naszych bliskich, pomyślność naszej ojczyzny podejmijmy decyzję o sierpniowej abstynencji od alkoholu – apeluje przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych bp Tadeusz Bronakowski. Jak mówi biskup – to niezwykle ważne, bo w naszej ojczyźnie mamy ogromny problem z nadużywaniem alkoholu.
– Średnie spożycie alkoholu wynosi 10 litrów, do tego trzeba jeszcze niestety dodać alkohol nierejestrowany, to jest od 2 do 3 litrów. Inicjacja alkoholowa w Polsce rozpoczyna się w wieku 12 lat. Wiemy dobrze, że około miliona osób jest uzależnionych od alkoholu. To wszystko powoduje, że mamy ogromny problem. Jest to problem nie tylko indywidualny, ale problem w rodzinach i całej naszej ojczyźnie – wyjaśnia kapłan.
Od wielu lat w Apostolstwie Trzeźwości rozbrzmiewa hasło – przez dobrowolną abstynencję wielu możemy dojść do trzeźwości wszystkich Polaków.
– Z całego serca prosimy wszystkich ludzi dobrej woli, osoby wierzące, aby w duchu odpowiedzialności za Kościół, drugiego człowieka i za ojczyznę podjąć ten dar abstynencji. To prawda, że przez dobrowolną abstynencję wielu możemy dojść do trzeźwości wszystkich Polaków. Wielu wybitnych naukowców, znawców tego problemu twierdzi, że bez dobrowolnych abstynentów nie osiągniemy trzeźwości narodu – dodaje bp Bronakowski.
W rodzinie i Kościele znajdziemy pomoc i schronienie przed uzależnieniami.
– Rodzina chroni miłością. Tam, gdzie będzie w rodzinach wiele miłości, będzie mało problemów z nadużywaniem alkoholu. Miłość jest jednym z największych czynników, może nawet największym czynnikiem chroniącym ludzi przed uzależnieniami. Kościół chroni przed uzależnieniami pokazując cel i sens ludzkiego życia, prowadząc ludzi do Pana Boga. Badania naukowe potwierdzają, że religijność jest bardzo ważnym czynnikiem chroniącym – podkreśla biskup.
Przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych zaznaczył również, że obowiązek tworzenia środowiska sprzyjającego trzeźwości spoczywa także na instytucjach państwowych i samorządowych. Zaapelował o doprowadzenie do zakazu reklamy alkoholu oraz o podjęcie działań zmniejszających jego dostępność.
Bernadeta Bajor
Materiał zrealizowano dzięki zatrudnieniu reportera oraz sprzętowi zakupionemu w ramach dofinansowania Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.